Çevik, Sivas’ta konferans verdi

Çevik, Sivas’ta konferans verdi

HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi İlnur Çevik Cumhuriyet Üniversitesinde “2020 Yılında Türkiye’nin Karşılaşabileceği Zorluklar” adlı konferans verdi.

Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonu’nda gerçekleşen programa, Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İdris Tataroğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programda konuşan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi İlnur Çevik, “3 yıl önce ben buraya geldiğimde Sivas çok güzeldi. O günden bugüne Sivas çok daha güzel olmuş. Cumhuriyet üniversitede ayağa kalkmış. Gerçekten bugün üniversiteyi gezdim, o günden bugüne çok büyük şeyler yapılmış” dedi.

Sivaslılara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını da ileten Çevik, “Sevgili öğrenciler, sizlere Cumhurbaşkanımızın selamı getiriyorum. Cumhurbaşkanımız öğrencilerle, gençlerle bir araya gelmemize çok önem veriyor. Onları bilgilendirmemize ve bilinçlendirmemize çok önem veriyor. Böyle etkinliklerin daha da sıklıkla yapılmasını istiyor. Onun için bundan sonra üniversite gençliği ile daha sık bir araya gelip hem dertleşmek hem de ülke sorunları paylaşmak istiyoruz. Çünkü Türkiye’nin geleceği sizlersiziniz ve geleceğimizin sağlam olduğunu görüyoruz. İyi bir nesil yetişiyor. O neslin daha da bilinçli ve daha yapılanmış bir gençlik olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin jeopolitik konumuna da değinen Çevik, “Türkiye 2020’ye giderken 2019 kolay bir yıl olmadı. 2019’daki sorunlar tabii 2020’ye taşınıyor. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim; Türkiye iki ayağının üzerinde duran, kendi geleceğini kendi tayin eden, direksiyonda kendisi olan bir ülke. Yabancı dostlarımız bundan çok memnun olmayabiliyorlar. Türkiye’nin daha bağımsız bir dış politika uygulaması bazen işlerine gelmiyor. Bu yeni yılda Türkiye tabii ki zorluklarla karşılaşacak. Bunların başında Türkiye-ABD ilişkileri geliyor. Amerika ile olan ilişkilerimizde çok önemli bir safhadayız. Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkiler her zaman güllük gülistanlık değildir. Her zaman sorun vardı. Türkiye-Amerika ilişkilerinde önümüzdeki yıl en büyük sorunlardan birisi S-400’ler konusu olacaktır. Herkes şimdi merak ediyor; bu S-400’leri Türkiye konuşlandıracak mı? Nereye konuşlandıracak? Nasıl konuşlandıracak? S-400'ler evet, Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi konuşlandırılacaktır. Amerikalılar bunu duyunca hop oturup hop kalkıyorlar. İşte diyorlar ki, bunlar bizim F-35 uçak sistemlerimizin gizli bilgilerini çalabilecek ve Ruslara aktarılabilecek cihazlardır. Biz buna, bu doğru değil, diye karşı çıkıyoruz. Amerikalılara dendi ki; bu iddialarda bulunuyorsunuz o zaman gelin bu işle ilgili askerî bir komite kuralım. Bu komite NATO çerçevesinde de olur, Türk-Amerikan askerlerinden teşekkül etmiş bir komite olur. Bunu kabul etmiyorlar. Önümüzdeki yıl F-35 konusu tartışmaların başında gelecektir. F-35’lere biz bir buçuk milyara yakın para ödedik. Biz F-35’lerin proje ortağıyız yani bunların yapımında bizimde rolümüz var, bizde ortağız ve bize deniliyor ki, size bu F-35’leri vermeyiz. Yani bizimde yapımına katkıda bulunduğumuz, aynı zamanda ortağı olduğumuz bir projeyi bize vermemeye kalkıyorlar. Tabii burada bir çatışma konusu var. Hukuki bir durum da olabilir. Ama önümüzdeki yılın tartışma konuları arasında bu da var” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER