Cenaze namazının adresi Yukarı Tekke olacak

Sivas Belediyesi, Tarihi Ulu Cami başta olmak üzere şehir merkezindeki camilerden kalkan cenazelerin oluşturduğu araç konvoyu ve trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak ve özgün mimarisiyle ilimize kalıcı bir eser bırakmak için Yukarı Tekke'de Ayyıldız Cami'nin temelini görkemli bir törenle attı. Cami toplam 7 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Camideki açık ve kapalı alanlarda toplamda 8 bin 400 kişi aynı anda namazlarını eda edebilecek.

Cenaze namazının adresi Yukarı Tekke olacak

Yüksel MENEKŞE

Tarihi Ulu Cami başta olmak üzere şehir merkezindeki camilerden kalkan cenazelerin oluşturduğu araç konvoyu ve trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak ve özgün mimarisiyle ilimize kalıcı bir eser bırakmak için Yukarı Tekke'ye yapılması planlanan Ayyıldız Cami'nin temeli, görkemli bir törenle atıldı. Ülkemizde ay yıldız temalı ilk cami olarak yükselecek olan Yukarı Tekke Ayyıldız Cami, şehrimizdeki cenaze törenlerinin büyük çoğunluğuna da ev sahipliği yapacak. Cami toplam 7 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Camideki açık ve kapalı alanlarda toplamda 8 bin 400 kişi aynı anda namazlarını eda edebilecek. Gerçekleştirilen temel atma törenine Vali Davut Gül başta olmak üzere; TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı aynı zamanda AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habip Soluk, Milletvekili Selim Dursun, Belediye Başkanı Sami Aydın, kurum müdürleri, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.Kur'an Tilavetiyle başlayan tören protokol konuşmalarıyla devam etti. Programda ilk sözü alan Kılavuz Mahallesi Muhtarı Abuzer Akpolat, mahallelerine ve Sivas'a böylesine güzel bir hizmet ve kalıcı bir eseri kazandıran Belediye Başkanı Sami Aydın ile emeği geçenlere teşekkür etti. Ardından konuşan Yukarı Tekke Ayyıldız Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hüseyin Naci Süha, "8 katlı 32 dairelik bir binanın yapımında kullanılan demir malzemesinin tamamı bizim caminin sadece temelinde kullanılıyor. Projenin büyüklüğünü kıyaslamanız için bu örneği vermek istedim. Sivas'ta bir cenaze olduğunda artık akla gelecek yer bu camimiz olacak. Tüm Sivaslıların desteğini bekliyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." dedi.

YAPILAN ESERE SADECE CAMİ OLARAK BAKILMAMALI

Yapılan esere sadece bir cami olarak bakılmaması gerektiğini kaydeden Belediye Başkanı Sami Aydın ise, "Şehrimizin önemli bir sorununu çözecek bir proje olarak ön gördük. Biliyorsunuz şehrimizdeki cenazelerin çoğunluğu Ulu Cami'den kaldırılıyor. Hal böyle olunca o bölgedeki trafik yoğunluğu ciddi sıkıntı oluşturuyor. Biz bu projeyle Sivas'ta cenaze namazı dendiği zaman, adresin burası olmasını amaçladık. Biz burayı gerektiği zaman cemaat dışarı çıkmadan cenaze namazını içerde kılsın diye projelendirdik. Bu kapsamda zemin katta kapalı alanda 1500, fevkani katında 400, bodrum katında 1500 ve açık alanda 5000 olmak üzere toplamda 8400 kişi aynı anda namazlarını kılabilecekler. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını dikkate alarak planlama yaptık. Bu projede isteyen herkesin de çorbada bir tuzu olsun diye dernek kurduk. Hedefimiz 2018 yılında camimizi hizmete açmak." ifadelerini kullandı. Temel atma töreninde bir ilkin yaşandığını da sözlerine ekleyen Başkan Aydın, "Sivas'ta ticaret yapan tüm hazır beton firmaları bir araya gelerek temeli birlikte atmak istediklerini söylediler, hem burada bizim de katkımız olsun, hem de Sivas'a birlikteliğe bir örnek olsun istediler. Bu firmalarımızın her birine şükranlarımı sunuyorum. İnanıyorum ki onların buraya verdikleri desteğe Rabbim'in takdiri kat kat fazla olacaktır. Projemizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." diye konuştu.

 

HAYIRDA YARIŞMAK GEREK

Hayırda yarışmak gerektiğini dile getiren Milletvekili Selim Dursun da, "İnşallah bu projeyle nesillerimize örnek oluruz. Sadece ibadetimizi yapmak değil, camilerde birbirimizin dertleriyle dertlenmek lazım. Sosyal hayatımıza katkı sunmamız lazım. Çok güzel düşünülmüş bir proje, sebep olanlardan Allah razı olsun." şeklinde konuştu. Daha sonra söz alan TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı aynı zamanda AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habip Soluk, "Böyle hayırlı bir eserin ortaya çıkması noktasında girişimlerde bulunan herkesi kutluyorum. Herkes çalışarak para kazanabilir ancak kazandığını hayırda kullanmak herkese nasip olmaz. Burada emeği geçenlerden Allah razı olsun. Burada temel atan beton şirketlerimize teşekkür ediyorum. Umuyorum ki sadece temel atmakla kalmayacaklar, inşaat bitene kadar beton ihtiyacını karşılayacaklar. Şimdiden kendilerine çok teşekkür ediyorum." dedi. Son olarak konuşan Vali Davut Gül ise hayırlı bir törende bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Cami'nin projesi de, ismi de çok güzel. Hem mahalle sakinlerine, hem de cenazelerde hizmet verecek olması da çok faydalı. Hayırlı uğurlu olsun, emeği geçenlerden Allah razı olsun." diye konuştu. Konuşmaların ardından edilen dualarla Yukarı Tekke Ayyıldız Cami'nin temeli atıldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 05:55

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER