ÇEDAŞ, öğrencilere enerji tasarrufu bilincini aşılıyor

Her yıl Ocak ayının ikinci haftasında kutlanan “Enerji Tasarrufu Haftası” dolayısıyla, enerji savurganlığının önlenmesi konusunda farkındalık oluşturmak üzere harekete geçen ÇEDAŞ, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak yürüttüğü proje kapsamında İlkokul ve Ortaokul öğrencilerine enerji verimliliği hakkında eğitimler veriyor.

ÇEDAŞ, öğrencilere enerji tasarrufu bilincini aşılıyor

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile de farkındalık oluşturmaya devam ediyor.  Her yıl Ocak ayının ikinci haftasında kutlanan “Enerji Tasarrufu Haftası” dolayısıyla, enerji savurganlığının önlenmesi konusunda farkındalık oluşturmak üzere harekete geçen ÇEDAŞ, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak yürüttüğü proje kapsamında İlkokul ve Ortaokul öğrencilerine enerji verimliliği hakkında eğitimler veriyor. ÇEDAŞ tarafından ilköğretim öğrencilerine yönelik düzenlenen eğitimlerden biri de Gazipaşa İlkokulu ve Ortaokulunda gerçekleştirildi. Okulun konferans salonunda gerçekleştirilen eğitim seminerine ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Milli Eğitim Şube Müdürü Dursun Yıldırım, Gazipaşa İlkokulu ve Ortaokulu Müdürü Hulusi Sayıcı, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Eğitim semineri öncesi konuşan ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, ülkemizde her yıl Ocak ayının Enerji tasarrufu haftası olarak kutlandığını ifade ederek, “Üretimden tüketime kadar, evde, işyerlerinde, okulda günlük yaşam konforundan ve iş gücünden herhangi bir kayıp olmadan, enerjinin akıllıca ve doğru kullanılışı, enerji tasarrufu anlamına gelmektedir. Enerji tasarrufu, tüketilen enerjinin ekonomik kalkınmayı ve sosyal refahı göz önünde bulundurarak, enerjinin gereksiz yere kullanımının engellenmesi ve israfın önlemesi ile yapılabilir” dedi.

“ENERJİ TASARRUFU ENERJİMİZİ ETKİN VE VERİMLİ KULLANMAKLA OLUR”

Her geçen gün artan enerji ihtiyacı ile birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de doğal kaynakların  hızla tükendiğini dile getiren Akboğa, “Ülkemizde son yıllarda rüzgâr, güneş ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı artsa da, enerji temini için ayırdığımız bütçe hala ülkemizin en büyük giderlerinin başında gelmektedir. Enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olmamız dış ticaret açığımızın da artmasına neden olmaktadır. Enerji temini için dolar bazında ödediğimiz ücreti düşünür ve son zamanlarda dolarda yaşanan gelişmelerin ülke ekonomimize olumsuz etkilerini de göz önünde bulundurursak, enerji tasarrufunun ne derece önemli olduğunu bir kez daha anlamış oluruz. Enerji de tasarrufu ise enerjimizi etkin ve verimli bir şekilde kullanarak yapabiliriz.” ifadelerini kullandı.

“ENERJİ TASARRUFUNU SOSYAL BİR SORUMLULUK OLARAK GÖRMEKTEYİZ”

ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, dışardan alınan enerjinin ülke ekonomisine ciddi bir yük oluşturması nedeniyle, enerji tasarrufunun bir zorunluluk değil refah seviyesi yüksek ve ekonomik olarak da bağımsız bir Türkiye için sosyal sorumluluk olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Gelişmiş ülkelerde enerjiyi verimli ve tasarruflu kullanmanın sosyal bir sorumluluk olarak hayata geçirildiğini aktaran Akboğa, “Enerjimizi verimli kullanmalıyız. Enerji varlıklarının hızlı bir şekilde tükendiği günümüzde enerji tasarrufunu hem bireylerin hem de kurumların maddi ve manevi sorumluluğu olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle en büyük enerji ihtiyaçları arasında bulunan elektrik enerjisini insanların kullanımına sunan bir kurum olarak, biz de bu sosyal sorumluluğu, farkındalık oluşturacak şekilde gelecek nesillere aktarmak için harekete geçmeyi ihtiyaç olarak gördük” şeklinde konuştu.

 

GELECEK NESİLLERE ENERJİ TASARRUFU BİLİNCİNİ AŞILIYORUZ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan işbirliği çerçevesinde paydaşların da desteğini alarak Sivas’taki ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen eğitim programları ve resim yarışmasıyla, gelecek nesillere enerjinin nasıl etkin ve verimli kullanılması gerektiğini anlatacaklarını belirten Akboğa, öğrencilere enerji tasarrufu bilincini aşılamayı planladıklarını kaydetti.

Akboğa konuşmasında şu şekilde devam etti: “Öte yandan ülkemizde elektrik enerjisi ihtiyacının her geçen gün arttığını düşündüğümüzde siz değerli öğrencilerin yapacağı basit uygulamalarla elektrik tasarrufunun sağlaması oldukça kolaydır. Örneğin; derslerinizi bitirip odanızdan ayrılacağınızda veya kısa bir süre sonra dönecek dahi olsanız ışıkları mutlaka kapatmalısınız. Buzdolabından bir şey alacağınızda öncesinde alacağınız şeye karar vermelisiniz; biliyorsunuz ki buzdolabının kapağı uzun süre açık kaldığında elektrik tüketimi daha fazla olacaktır.  Tabi ki enerji tasarrufu sadece elektrik tüketiminde değil hayatımızın birçok alanındadır. Bu konulara ilişkin okulda öğretmenlerinizden bilgi sahibi olmaktasınız, mutlaka bu bilgileri günlük yaşantınızda uygulamalısınız. Dış ticaret açığının kapanması ve hayatınızı daha iyi imkânlarda sürdürebilmeniz için enerjinin etkin ve verimli kullanılmasının önemi büyüktür.

Bugün arkadaşlarımız burada enerji tasarrufu konusunda sizlere önemli bilgiler verecek ve eminim ki sizlerde burada edindiğiniz bilgileri evlerinizde ailelerinizle paylaşarak enerji tasarrufu ile ilgili daha bilinçli davranacaksınız”

SİVAS BELEDİYESİ ÖĞRENCİLERE HEDİYE DAĞITTI

Konuşmaların ardından ÇEDAŞ Eğitim Birimi personeli Merve Karatepe, öğrencilere “Enerji Tasarrufunun Önemi ve Tasarruf Yöntemleri” konulu sunum yaptı. Programın ardından proje paydaşı Sivas Belediyesi tarafından öğrencilere not defteri ve kalem hediye edildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER