Çayır, “Kuralların katılaşmasından yanayız”

Çayır, “Kuralların  katılaşmasından yanayız”

MEHMET TIRPAN

Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır, Son yaşanan dolandırıcılık olayının ardından emlak sektörüne ilişkin alım satımlarda vatandaşların daha dikkatli olmaya başladığını söyledi.

Her önüne gelenin eski günlerde olduğu gibi emlakçılık yapamadığını, kentte faaliyet gösteren emlakçıların yetki belgesi olduğunu ifade eden Başkan Çayır, “Herkesin emlakçılık yapmaması için bir takım zorlaştırıcı şartlar getirildi ve  şartlara uyarak gereken koşulları yerine getiren emlakçılara yetki belgeleri verildi. Emlak sektörünü daha ciddi yapan kurallar geldi. Bu kurallar süreç içerisinde daha da katılaşacak. Bizde kuralların katılaşmasından yanayız. Emlakçılık yapan yapmayan belli olmalı” dedi.

Özellikle emekli vatandaşların emlak sektörüne ilgisinin yoğun olduğunu gördüklerini aktaran Başkan Çayır, “Emeklilerimiz emekli olduktan sonra daha çok emlak sektörüne yönleniyor. Tabiki emekli insanlar ikinci bir işle uğraşsın ama bu iş emlak sektörü olmamalı. Bu sektör daha çok koşturan gençlerin işi. Geçmişte emekli olan insanlar bir dükkan açıp emlakçılık yapıyordu şimdi en ufak bir yer açalım deseniz afaki rakamlarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Gelinen süreçte konut alım ve satımı yapmakta çok ciddi emek istiyor. Geçmişte emlakçılar pek tercih edilmezdi geçmişe günlere rağmen vatandaşlarda emlakçılara güven duymaya başladı ve bu güven artarak devam ediyor. İşini düzgün layıkıyla yapanlar kazanıyor. Memleketimiz göç vermek yerine göç almaya başlasa emlak sektörü daha da hareketlenir. Yabancı yatırımcı da fazla gelmiyor. Son günlerde yapılan hobi bahçeleri de aslında il dışındaki Sivaslıları kente çekmeye başladı. Hobi bahçelerinin sayısı artarsa gurbetçilerimizin de Sivas’a gelmesi daha da fazla olacaktır. Bu sene gurbetçilerimiz Sivas’tan bir çok yer aldı. Tabiki satanlarda oldu ama özellikle Avrupa’da yaşayanlar Sivas’a yatırım yapıyorlar. Olağanüstü bir durum olmazsa da kentten konut alımları sürer” şeklinde konuştu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER