“Çarkın dönebilmesi için hareketin başlaması lazım”

“Çarkın dönebilmesi için  hareketin başlaması lazım”

MEHMET TIRPAN

Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Sivas’ta hastalığın bitme noktasına geldiğini, yaklaşık 3 aydır esnafların ve tüccarların sıkıntıya girdiğini, 1 Haziran’dan sonra kademe kademe hayatın normale dönmesini beklediklerini söyledi.

İşyerleri kapanan esnafların ve çalışanların gözetilmesi gerektiğini aktaran Başkan Eken, “Çarkın dönebilmesi için hareketin başlaması lazım. Bu süreci hepimiz bayrama kadar gögüsleniriz dedik ve tüccarımız ve esnafımız sonuna kadar destek verdiler. Hükümetimizin almış olduğu karar ve esnekliklerle esnafımızın önü açılacak diye umut ediyorum” dedi.

Pandemi sürecinde tespit ettikleri ve yaşanan sıkıntıları günlük ve saatlik olarak Odalar Birliğine gönderdiklerini aktaran Başkan Eken, “Salgın sürecinde yaşanan tüm sıkıntıları Cumhurbaşkanımıza ilettik. Cumhurbaşkanımız tüm taleplerimizin yüzde doksanını açıkladığı teşvik paketleri ile karşıladı. Hayata geçmeyen 3-5 konumuz var. Bu konuları da takip ediyoruz. Çek erteleme, kredi öteleme, kredi verme gibi imkanlar verildi. Bazı işletmelerin SSK ve vergileri ertelendi. Her şirket bundan yararlanamadı. Bizler tüm sektörlerin mücbir sebep kapsamına alınmasını istiyoruz. İhracatın yüzde 60 düştüğü bir ortamda açık olan işletmelerinde işleri yok denecek kadar azaldı. Bizler bu işletmelerinde mücbir sebep kapsamına alınmasını istiyoruz. Allah razı olsun bu sürede hükümetimiz bizlere destek verdi. Çalışamayan personele destek verildi. Güçlü bir yapımız ortaya çıktı gerekli tedbirler alındı. Odamız üyeleri 50 bin TL’lik krediden yararlandı. KGF destekli çek kredisi, öteleme gibi imkanlardan Sivas çok ciddi pay aldı. 3 kamu bankasından 1 kattirilyonu aşkın kredi kullandırıldı. Esnafımız ve tüccarımızın ayağa kalkabilmesi için kredi destekleri şart. Kredileri alıyoruz ama ödeme günleri geldiğinde ayrı bir dert olacak. Günü atlatabilmek adına krediler kullanılması gerekli idi. Devletimizin yapabildiklerinin sınırlı olduğu yerde de artık kendimizi düşünmemiz gerekiyor. Bankalara başvuru yapıpta kredi alamayan üyelerimizin başvuru yapmasını sağladık 400 firmamız yeniden başvuru yaptı. Banka müdürleri ile görüşerek kredi alacak ihtimali olan 200 firmanın kredi almasını sağladık. 2 yıldır yaşanan krizlerde hep üyelerimizin yanında oldul. Gönüllü serildik ve hiçbir menfaat beklemedik. Bu tutum ve davranışımızla çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER