“Bu yıl aday fazla”

“Bu yıl aday fazla”

MEHMET TIRPAN

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Oda, Birlik ve Konfederasyon seçimlerinin yaklaştığını, bu yıl odalara çok sayıda adayın olduğunu aksilik olmazsa önümüzdeki süreçte gerçekleştirilecek seçimlerde esnafların başkanlarını seçeceğini söyledi.

Seçimlerin saygı ve sevgi çerçevesinde geçmesini temenni ettiklerini ifade eden Başkan Köksal, “2022 yılının 1-2 ve 3’üncü ayında yasal olarak Mesleki Odaların Genel Kurullarının yapılması gerekli. Mayıs ayında da Esnaf Odaları Birliğinin seçimi olması lazım. Yine 6 ayda Meslek Federasyonlarının, 9’uncu ayda da Konfederasyon seçiminin yapılması gerekli. Bu sebeple Sivas’ta da odaların seçimleri de Esnaf Odaları Birliği gözetimde yapılacak” dedi.

Sivas’ta toplam 32 Odanın olduğunu ifade eden Başkan Köksal, “Seçimlerin ülkemize, milletimize ve esnafımıza hayırlı olmasını diliyoruz. Birlik Başkanı olarak tek dileğim seçimlerin kavgasız ve adaletli yürütülmesi yönünde. Herkes yapacağı projeyi anlatırsa seçim yapılan odanın üyeleri kimi uygun görürse onu seçerler. Bu sene odalara aday olan kişi sayısı fazla. Oda Başkanlığına aday olmak isteyenler Birliğimizi ziyaret ediyor. Vaka sayısı artıyor bu durumun seçimlere ne kadar yansıyacağını bilmiyoruz. Seçimler ertelenebilir de. Diğer bir sıkıntı da pandemi nedeniyle odalarımız üyelerinden pek yıllık aidat toplayamadı. Hal böyle olunca Odaların ekonomisi sıkıntıya düştü. Odalar normal şartlarda sene sonunda gelirlerini ve giderlerini hesap ederler kasada kalan paranın yüzde 3’ünü Esnaf Odaları Birliğine katılma payı olarak öderler. Üyeden aidat alamayan Odalar Birliğe de katılma payı ödeyemiyor. Hal böyle olunca Birlikte Konfederasyona katılma payı ödeyemiyor. Ekonomide de sıkıntı var. En zayıf bir Odanın genel Kurulu 15-20 Bin TL’ye mal oluyor. Maalesef Odalarda da para yok. Yani ekonomik sebeplerle erteleme olur mu olmaz mı bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER