“Bu yıl 4 Eylül barajına su vermeyi planlıyoruz”

“Bu yıl 4 Eylül barajına  su vermeyi planlıyoruz”

MEHMET TIRPAN

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Bu sene yağan yağışın ardından Barajlardaki su seviyesini Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürlüğü ile birlikte takip ettiklerini, bu yıl su sıkıntısı yaşanmaması için ciddi gayret gösterdiklerini söyledi.

Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürlüğü ile su konusunu sıkı bir şekilde takip ettiklerini aktaran Başkan Bilgin, “ İnşallah 4 Eylül Barajındaki yüzde 5’lik su seviyesi bitmeden suyu Sivas’a getirip kenti susuz bırakmayacağız. Geçen hafta Genel Müdürlüğümüzle görüştük. Genel Müdürülüğümüzde gerek mali açıdan olsun gerekse diğer alanlarda olsun desteklerini veriyor. İnşallah sorun yaşamadan süreci tamamlayacağız” dedi.

Bu yıl ki yağışların ardından su seviyesini bir nebzede olsa koruyabildiklerini ancak biran önce kentin su sorununu çözmek istediklerinin altını çizen Başkan Bilgin, “Son yıllarda yaşanan kurak barajları, göletleri ve Tavra Deresinden çektiğimiz suyun debisini olumsuz etkiledi. Yağışlarla birlikte Tavra deresindeki su seviyesi az da olsa yükseldi ama yeterli seviyedemi değil. Suyun büyük bir kısmını Tavra Deresinden kullandığımız için su ile ilgili sertlik ve kreç konusunda da şikayet alıyoruz. İnşallah Hafik Özen Pusat Barajından 4 Eylül Barajına su getirdiğimizde hem su sorununu çözmüş olacağız hemde şikayetleri ortadan kaldıracağız. İhaleyi alan firma çalışmalarına devam ediyor. En kısa vadede su sorununu çözeceğiz. Cumhurbaşkanımızın talimatı ile proje 2021 yılı yatırım programına dahil proje kapsamında Hafik Özen’den, Sivas 4 Eylül Barajına 50 kilometrelik isale hattı ile su getirilecek. Önceliğimizi Seyfebelindeki sulama hattını 4 Eylül barajına bağlamak. 12 kilometrelik hattı 4 Eylül barajına bağladığımızda sulama hattından gelen su direk arıtma tesisine verilecek. Daha sonra ise Sivas Pusat Barajı arasında isale hattı döşenecek. Bu yaz içerisinde projenin ilk etabı olan 12 km’lik kısmı bitirerek bu kış 4 Eylül Barajına sulama kanalı ile su vermeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20