Bu Caminin hikayesi başka

SEYİT ÖMER YILDIZ

200 yıldan daha fazla bir süre önce Zarazade Recep Paşa tarafından yaptırılan Zarazade Recep Paşa camii halk arasında bilinen adı ile Hanımın camii hikayesi ile camiiye ibadete gelen cemaati şaşırtıyor.

Hicri 1227 yılında Sivas’ta görev yapan Zarazade Recep Paşa tarafından yaptırılıyor. O zaman ki şartlarda düz çatı ve kerpiçten olan cami 1954 yılında yapılan yenilemne çalışmaları ile taştan duvarları ile çatısı ve bugünkü minaresi yapılmıştır. O zamanlarda mahalle camisi olarak hizmet veren cami devlet dairelerine yakınlığı nedeniyle ihtiyaca cevap veremez hale gelmiş ve çeşitlki genişletme çalışamaları ile şuan ki halini almıştır. Adı resmiyette “Recep Paşa Cami” olan cami halk arasında Hanımın cami olarakta bilinmektedir. Nedeni ise Recep Paşa’nın eşi Emnine Hanım vefat etmesi sonucu o zaman bahçe olan şimdi ise camii içinde kalan bölüme defnedilmesi ve mezarının burada kalmasıdır.

Dönemin hatırı sayılır ailelerinden biri olan Zarazade Recep Paşanın eşi Emine Hanım, yaşantısı boyunca ihtiyaçlı ailelerin elinden tutmuş ve kendisini de ilime adamış. Halk arasında sevilen, sayılan bu köklü ailenin bir ferdi olan Emine Hanımın vefatının ardındansa onunun adının yaşatılması amacıyla cami günümüze kadar Hanımın camii olarakta biliniyor.

Günümüzde camiye gelen cemaat namazını kıldıktan sonra da Emine Hanım içinde dua etmeden ayrılmıyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2020, 14:58

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER