“Borçlu esnaf stok yapamaz”

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, “Bazen de esnafların stok yaptığı öne sürülüyor ama esnafın sermayesi yok ki stok yapsın. Halkımızda haklı olarak şuan fiyatların düşmesini bekliyor bizde esnaflar olarak bekliyoruz. Şuanda 260 milyona yakın Sivas esnaf ve sanatkarının Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifine borcu var ve ödeme günü geldi esnaflar ödemelerini yapamıyor” dedi.

“Borçlu esnaf  stok yapamaz”

MEHMET TIRPAN

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Bazı esnafların stok yaptığına ilişkin iddialara ve esnafların ödemeleri ve yaptıkları girişimler hakkında bilgi verdi.

Geçtiğimiz yıl esnaflara kullandırılan kredilerin ödeme gününün geldiğini ve esnafların sermayesinin bitirdiğinin altını çizen Köksal, Ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu, esnafların stok yapacak durumda olmadığını kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde Ankara’daki konfederasyonlarının toplantısına katıldığını ve ilk gündem maddelerinin ise esnaflara 50 Bin TL’lik faizsiz kredi verilmesi konusu olduğunun altını çizen Köksal, “Şuanda 260 milyona yakın Sivas esnaf ve sanatkarının Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifine borcu var ve ödeme günü geldi. Esnafın sermayesi bitti ve taksit ödeyecek gücü de yok. Bu nedenle Bakanlık ve hükümetten kredi talebinde bulunduk. Gerçekten esnaflar sıkıntılı inşallah önümüzdeki günlerde talebimiz karşılık bulur. Bu konuda da baskılarımız devam edecek” dedi.

Yine kurdaki oynamalardan da esnafların derin yara aldığını hatırlatan Köksal, “Gıda ve diğer kalemlerde yaşanan artışlar nedeni ile vatandaş 1 kilogram et alacağı yerde 250 gr aldı. Esnaf satış yapamadı. Yapsa da çok cüzi miktarlarda satış yapıldı. Bazen de esnafların stok yaptığı öne sürüldü ama esnafın sermayesi yok ki stok yapsın. Halkımızda haklı olarak şuan fiyatların düşmesini bekliyor bizde esnaflar olarak bekliyoruz. Bu konuda esnaflarımız zaten duyarlı mümkün olduğu kadar fiyatlara dikkat ediyorlar. Bizim esnafımız ahi teşkilatıdır. Esnaflarımızın fırsatçılık yapacağına ihtimal vermiyoruz. Sivaslı esnafın zaten şuan Esnaf Kefalet Kooperatifine 260 milyona yakın borcu var. Borçlu esnafın stok yapma şansı yok. Şuanki serbest piyasada stok yapanlar elbet vardır ama bunlar büyük holding ve kuruluşlardır. Esnafın geçtiğimiz günlerde pahalı aldığı ürünü de şu durumda ucuz satma şansı yok. Bu sebeple ilerde fiyatlar düşer ama 2-3 ay gibi bir zamana ihtiyaç var. Esnaf elindeki malı satmalı ve tekrar ucuz mal almalı ki piyasaya da bu düşüş yansısın. ”

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER