Borç batağına ‘Devlet ödeneği’ savunması!

Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, hastanenin borç artışını devlet ödeneğinin artmamasına bağladı. Yılmaz, ‘’Örneğin bir ameliyata Maliye Bakanlığı 2006´da 100 lira ödüyorsa, 12 yıl geçmiş aradan halen 100 lira ödeme alıyoruz’’ dedi.

Borç batağına ‘Devlet ödeneği’ savunması!

YÜKSEL MENEKŞE

Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesinin 110 milyon liraya ulaşan borcu hakkında bilgi veren Başhekim Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, hastane borcunun Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarında değişiklik olmamasına bağladı. Yılmaz, ‘’Borç neden artıyor? Bütün üniversite hastanelerinde geçerli olan bir durum bu. Mesela 2006’dan itibaren Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarında maalesef bir değişiklik yok. Ne demek bu? Yaptığımız her hizmet adına devletten belirli bir ödeme alıyoruz. Örneğin bir ameliyata Maliye Bakanlığı 2006´da 100 lira ödüyorsa 12 yıl geçmiş aradan halen 100 lira ödeme alıyoruz. SUT konusunda 12 yıl boyunca artış olmamasına karşın döviz fiyatlarını araştırdığımızda yaklaşık yüzde 250´nin üzerinde bir artış söz konusu” diye konuştu.

Yönetimi 90 milyon borç ile devraldıklarını söyleyen Başhekim Yılmaz, “Biz hastaneyi devraldığımızda yaklaşık 90 milyon liraya yakın borcumuz vardı. 2012´de bir önceki yönetim devraldığında da ben başhekim yardımcısıydım, o zaman da artı 12 milyonla devretmiştik. Borcun oluşmasında tabii ki çok çok farklı nedenleri var. Bunların ayrı ayrı irdelenmesi lazım. Gereksiz işçi alımlarından tutun da gereksiz malzeme teminlerine kadar. Bu kadar borç varken eleman sayısı biraz kısıtlı tutulmuş olsaydı daha akılcı politika izlenmiş olurdu diye düşünüyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 05:59

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15