“Bor temelli kanser araştırmaları sürüyor”

“Bor temelli kanser  araştırmaları sürüyor”

MEHMET TIRPAN

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Bor temelli kanser ilacı geliştirme çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

2018 yılında kurmuş oldukları İbni Sina Araştırma Merkezinde ilk olarak Kanser çalışma grubunu oluşturduklarını altını çizen Rektör Alim Yıldız, “Kanser çalışma grubunda Fen Fakültesi ve Tıp Fakültesi gibi sosyal bilimler alanından da bir çok hocamız bu çalışmanın içerisinde. Şuanda kansere ilişkinde güzel çalışmalar yapılıyor” dedi.

Göreve geldiği ilk günden beri bilimsel çalışmalara ağırlık verdiklerini ve ereceklerini sürekli dile getirdiklerinin altını çizen Yıldız, “Her türlü ilacın sentezlenebileceği bir laboratuvarımız var. Kanser çalışmalarına devam eden iki hocamızda TÜBİTAK’tan bu sene destek aldı. Hep bilimsel çalışmaları desteklediğimizi de ifade ediyor ve hocalarımızı da teşvik ediyoruz. Bir diğer başarılı çalışmamızda TEKNOFEST’le ilgili oldu. 2021 Teknofest yarışmalarına biz 4 kategoride 5 takımla katılmıştık. Bu takımlarımızdan yapay zeka ile ilgili olan takımımız Türkiye’de ikincilik aldı. Bir başka takımımızda yedincilik aldı. Yani dört kategoride müracaat ettiğimiz yarışmalarda iki takımımızda önemli başarılar elde etmiş oldu. Akademik kurul toplantılarında da katıldığımda hep söylediğimiz 2022 TEKNOFEST’te en az birkaç takımla katılmak istiyoruz. Alt yapımızı hazırladık. İnşallah 2021 yılında almış olduğumuz başarı gelecek yıl daha da fazla olacak diye düşünüyoruz. Topraksız Cam Sera Projesi vardı Sivas Belediyesinin başlatmış olduğu bizim hocalarımızda bu işin içerisinde. Biyotrent enerji firması işbirliği ile çöp toplama merkezinin bulunduğu yerde topraksız cam sera projesi gerçekleşiyor. Bu projenin içerisinde olmaktan da mutluyuz” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER