Birlikten iddilara jet yanıt

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği ile ilgili olarak gazetemizde dün yayınlanan “Sivas’ta büyük yolsuzluk iddiası” başlıklı haber ile ilgili olarak gazetemizi ziyaret eden Sivas Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ethem Doğan, hem yaptıkları çalışmalar hemse haklarında ki iddialar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Doğan, iddiların gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

Birlikten iddilara jet yanıt

Şeref GÜLMEZ

Sivas Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ethem Doğan, gazetemizi ziyaret ederek yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Konuşmasına Ulaş Tiğem’in 5 yıllığına yeniden birliklerine verildiğini ifade ederek başlayan Doğan, “Birlik olarak tüm yatırımlarını kamu arazilerine yaparak çeşitli tarım koopartiflerinde oldugu gibi ilerleyen yıllarda dağıtılmaması, bozulmaması için yatırımlarımızı devlet ile birlikte devlet arazisine yapma yolunu tercih ettik. Bu nedenle Ulaş Tiğem arazisini 5’er yıllık peryotlarla birliğimizin tarafından yeniden 5 yıl uzatılarak kiralandı. Ülkemizin tek koç bankasına ve elit sürüsüne sahip olan Sivas il birliğimiz öncelikle ilimizde bulunan yetiştiricilerimizin ve daha sonra tüm bölgemizin koç ihtiyacını karşılamak maksadı ile faaliyetlerine devam ediyor. Halk elinde ıslah projesinde elde edilen damızlık değeri taşıyan hayvanları burada toplayarak diğer yetiştiricilerimize daha kaliteli koç ve koç adayı vermeyi planlıyoruz. Ülkemizin 8 proje 50 biin 400 hayvanla en çok ıslahını yapan ili Sivas’tır. Bu nedenle gerek bakkanlığımızın gerek muhalefet partilerinin Sivas’ı koyunculuk başkenti ilan etmelerinde bu çalışmaların payı büyüktür. Türkiye’nin başka neresinde koyun genetik araştırma labaratuarı,Devlet birlik ortak üretimi tarzında ki elit sürü ve koç bankası çiftliği ve 8 proje 50 bin 400 hayvan ile Türkiye’nin en çok ıslahını yapan başka bir ili daha var mı ? Kaldı ki bu çalışmalar neticesinde Ak Karaman koyunu olarak bilinen koyunun bizim ilimizde daha büyüğünün daha verimliasinin oldugunu ve adını Kangal Akkaraman koyunu diye tescillendirdiğimiz bir markamız oluştu. Kangal köpeği gibi kangal koyunumuzda Türkiye’de aranan ve oldukça yüksek rakamlarla Pazar payında yer alan bir il durumundayız.  Sizin nezidnizde bu projeleri yürüten başta yetiştiricilerimize, üniversitelerimize ve hocalarımıza teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

“İDDİALARIN GERÇEKLE ALAKASI YOK”

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği  yönetimi ve şahsı ile ilgili ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını dile getiren Birlik Başkanı Ethem Doğan, “Şahsım ve yönetimim hakkında zimmet yada yolsuzluk iddialarının gerçekle bağdaşmadığı raporlala sabittir. 2017 yılı içerisinde yapılan teftişler neticesinde birlik tüzel kişiliğince alınması gereken idari ve tanzime yönelik tedbirler birliğimize sunulmuş, birliğimizde bu yönde iş ve işlemlerini devam ettirmektedir. Diğer yandan 2014 yılında yapılan olağan genel kurulun iptali ile ilgili 4 yıldır devam eden hukuki süreç kesinleşmemiş, 6. Anakara Bölge Adliye Mahkemesinde devam etmektedir. Sürekli sayısı 3-5’i geçmeyecek aynı kişiler tarafından birlik ve şahsım hakkında oluşturulmak istenen algı birliğimize, üyelerimize hayır getirmez. Biz il birliği olarak ayınesi iştir kişinin lafa bakılmaz düsturu ile harekettle hiç bir birliğin cesaret bile edemediği yatırımları hayata geçirmiş bir birlik ve yönetim kuruluyuz. Tüm bu çalışmaları kendi kişisel çıkarları dogrultusunda kullanmaya çalışan kişilere üyelerimiz itibar etmemiş ve seçmemişlerdir. O günden bugüne seçim ile elde edemediklerini dedikodu ve başka yollarla yapmaya devam ediyorlar. Tüm iddiaları zaman zaman dava konusu olmuş suç duyurunda bulunmuşlar ancak kovuşturmaya gerek olmadığına dair karalarımız mevcuttur. Kesinleşmemiş davaların kesinmiş gibi göstererek 4 yıl boyunca kayyum atandı atanacak iddiaları ve kendi söyledikleri yalanlara kimse itibar etmemektedir. Birliğimiz ve yönetimizi görevinin başındadır. Yetiştiricilerimize hizmet etmeye dün olduğu gibi bugünde devam etmekteyiz” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2018, 06:59

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER