Birliğimiz dosta güven düşmana korku veriyor

Azerbaycan-Türkiye Parlamentolar Arası Çalışma Grubu üyesi olan Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ‘İki millet bir devlet’ anlayışı ile dosta düşmana mesaj verildiğini ifade etti. Türkiye aşığı olan Paşayeva, Sivas’ta katıldığı konferansta da önemli mesajlar vermişti.

Birliğimiz dosta güven düşmana korku veriyor

YÜKSEL MENEKŞE

Azerbaycan-Türkiye Parlamentolar Arası Çalışma Grubu üyesi olan Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Türkiye ile dostluğun dosta güven düşmana endişe verdiği ifadelerini kullanan Paşayeva, Çanakkale zaferinden örnek verdi. Paşayeva, "Tarihi yazmazsanız sizin tarihiniz ile ilgili yanlış yazılanlardan sonra tarih okuma mecburiyetiniz de kalırsınız. Türk milletinin Karadeniz’den Hazar denizine, Akdeniz’den Çin sınırına kadar, bu coğrafya üzerinde ne kadar büyük bir güç olduğunu ve bu Avrasya olarak adlandırılan coğrafyada en çok imparatorluk ve devlet kuran milletin biz olduğunu hiçbir zaman unutmadılar. Gençlerimiz İstiklal Marşımızı da Azerbaycan milli marşımız gibi okuyacağız. Öyle bir okuyacağız ki bu dosta ve düşmana mesaj olacak. Dostumuz da buradan o mesajı alacak, düşmanımıza da gereken o mesajı vereceğiz. Bu konu araştırılır ki, Çanakkale Zaferi’ni nasıl kazandılar? Çünkü ne askeri uzmandı, çünkü biz asker olarak, silah olarak çok azdık. Nasıl kazanabildiler böyle bir savaşı? Hala araştırırlar. Ama biz biliyoruz. O savaşı nasıl kazandığımızı. Biz o savaşı birlik ruhuyla kazanmışız. Beraberlik ruhuyla kazanmışız. Büyük vatan ruhu kavramı ile kazanmışız" ifadelerini kullandı.

Ganire Paşayeva kimdir

24 Mart 1975 tarihinde Tovuz, Azerbaycan'da dünyaya geldi. Lise mezuniyetinin ardından Azerbaycan Tıp Üniversitesi'nde eğitimine devam eden Paşayeva, buradaki eğitiminin yanında Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü'nden mezun oldu. 1998 senesinde ANS televizyonunda muhabir olarak çalışmaya başlayan Paşayeva, ilerleyen dönemlerde aynı kanalda farklı görevlerde yer aldı. 2005 senesinde halkla ilişkiler bölüm başkanı oldu.

Siyasi yaşamına da aynı sene başlayan Paşayeva, ilk defa 6 Kasım 2005 tarihinde yapılan seçimler sonucu Tovuz bağımsız Milletvekili olarak meclise girdi. Millî Meclis'teki Uluslararası ve Parlamentolar Arası İlişkiler Daimi Komisyonu'nun üyesi olan Ganire Paşayeva, aynı zamanda Azerbaycan-Gürcistan Parlamentolar Arası Çalışma Grubu'nun başkanı ve Azerbaycan-Türkiye, Azerbaycan-Hindistan ve Azerbaycan-Japonya Parlamentolar Arası Çalışma Grupları'nın üyesidir.

Ganire Paşayeva, Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi'nde Azerbaycan Cumhuriyeti'ni temsil eden kurulun da üyesidir. Paşayeva iyi seviyede İngilizce ve Rusça bilmektedir. 'Aşk Başka' isimli yayınlanmış kitabı vardır.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2018, 04:35

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER