“Biraz daha sabırlı olmalıyız”

“Biraz daha  sabırlı olmalıyız”

MEHMET TIRPAN

Vali Salih Ayhan, Ocak ayında vaka sayısının oldukça azaldığını, Şubat ayında vakaları en aza indirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Hastanede 100’ün altında yatan hasta sayısının olduğunu aktaran Ayhan, “Pandemi ile mücadeleyi vatandaşımız çok iyi benimsedi. Vaka sayısında ciddi düşüş var. Günlük 20 vakanın altına düştük. Aşılamalarda başladı. Bahara doğru inşallah vaka sayısını sıfırlayacağız. Vatandaşlarımızdan biraz daha sabırlı olmalarını istiyoruz. Hep birlikte el ele vererek bu salgını atlatacağız” dedi.

Vaka sayısı bitene kadar tedbirleri elden bırakmayacaklarını vurgulayan Ayhan, “Hastanelerimizdeki total doluluk oranı yüzde 32. Yoğun bakım doluluk oranı da yine tüm hastalıklar dahil yüzde 51 civarında. Solunum cihazı kullanma oranımız ise yüzde 16 civarında. Gribal enfeksiyonla ilgili de bulaş riski azaldı. İnsanlar maske takıyor ve kendini evlerinde izole ediyor. Bu durum diğer gribal enfeksiyonlarında önüne geçti. Ama yine de teyakkuzdayız. Tedbiri elden bırakmayacağız. Bu süreçte esnaflarımız çok sıkıntı yaşadı. Artık bu süreci biran önce atlatmalıyız” ifadelerini kullandı.

217 BİN TESTİN 53 BİNİ POZİTİF ÇIKMIŞ

Mart ayından beri ilimizde tespit edilen covid 19 salgını dolayısıyla yapılan testlere değinen Vali Ayhan, “Sivas’ta 217 bin kişiye test yapılmış. 53 bini pozitif çıkmış. Nüfusumuzun yüzde 10’a yakını bu hastalığı geçirdi. Belkide bi bu kadarda hastalığı geçiren ancak farkında olmayan vatandaşımız olabilir. Her insanda farklı septomlar gözleniyor. Kısmı bir toplumsal bağışıklıkta kazanılmış gibi gözüküyor” dedi.

Şuan ilçeler dahil günlük 300 test yapıldığını aktaran Vali Ayhan, “Şuan İl Merkezimizde bulunan 156 köyümüzde toplam 7 vakamız var. Şubat ayının 15’ine kadar vakaları en aza indirmeyi planlıyoruz. Şehrin moral ve motivasyonunu iyi tutmamız lazım. Biz pandemi sürecinde sürekli çalıştık. Her ne olursa olsun projeler ve üretim devam etti. Ancak biran önce vaka sayısını bitirmemiz lazım. Vefa iletişim hattımız şuan açık. Kısıtlamaları hafif esnettik. Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor. Vatandaşlar kendi mahallerinde yürüme mesafesinde olan market ve bakkallardan ihtiyaçlarını giderebiliyor. Vaka sayısını bitirene kadar tedbiri elden bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER