“Bir tonu bir aylık maaş kadar”

MELTEM DUMAN

Kış aylarının yüzünü  göstermesiyle birlikte vatandaşı yakacak telaşı sardı. Genellikle kış aylarının kurtarıcısı olan kömürü orta ve düşük bütçeye sahip aileler son gelen zamlardan kaynaklı kara kara düşünüyor. Hal böyle olunca piyasada durgunluk yaşanıyor.

Geçen yıla oranla fiyatlarda yüzde 30 zam yapıldığına dikkat çeken Ali Akyel, “Şuanda ithal kömürlerinin fiyatlarında artış baya bir var. Bin 600 TL’ye satılan ithal kömür 2 bin 600 TL’ye kadar yükseldi. Buda bir kişinin 1 aylık maaşı kadar olmasından kaynaklı talebin durmasına neden oldu. Havaların tam soğumaması da kömür almayı erteletti. Fiyatların yılbaşına kalmadan daha da artmasını bekliyoruz. Çünkü Rusya’da kömür hususunda yaşanan kriz bizi de etkiledi. Gerek ihraç noktasında gerekse alım satımda bizi bir kısır döngüye sürükledi. Müşteriler le fiyat hususunda karşı karşıya geldik. Fakat satıcı olarak bizde mağduruz. Bir an önce piyasanın normale binmesini bizde istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Diğer yıllara kıyasla bakıldığında bu yıl gelen zamların alım gücünü düşürdüğünü baya bir azalttığını ifade eden Ali Akyel, “ Doğal gazların yüksek olmasından kaynaklı vatandaşlar kömüre yöneliyor.  Evinde doğal gaz olduğu halde kömür alıp yakan kesim de mevcut.  Fiyat pahalılığı uygun olan yakacak türlerine yönlendiriyor. Bu  konuda da vatandaşlar tekrar aldığı kömürün yanmamasından şikayetçi oluyor. Daha kaliteli kömür almaya kalkarsanız da 3 bin 200 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Artık altın kadar kıymetli ve pahalı olan kömür evlerde yerini alabilecek mi? Orası tartışılır. Şuanda elimizde bulunan kömürleri piyasadakilerden uygun şekilde satıyoruz. Fakat 12.Aya doğru kömür bulamayacak hale geleceğiz gibi geliyor. Çünkü fiyatlar artıkça bizimde alım gücümüz azalacak” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 16:03

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER