“Binlerce kişiye istihdam sağlayacak yatırımlar gelecek”

Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Sivas’ın 6. Teşvik Bölgesine alınmasına ilişkin kararnamenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzaladıktan sonra Demirağ Organize Sanayi Bölgesinde arsa tahsislerine başlanacağını belirterek, “Altyapı tamamlandığında binlerce kişiye ekmek kapısı olacak yatırımlar açılacak. 6. Bölgenin ne Mustafa Eken’e faydası var ne de burada bulunan insanlara. Bunun Sivas’a faydası var. Bir iki ay içerisinde bu açıklandığında bizlere dua edeceksiniz. Bu icraat büyük bir icraat”dedi.

“Binlerce kişiye istihdam sağlayacak yatırımlar gelecek”

ŞEREF GÜLMEZ

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) yönetimi, Koyulhisar ilçesinde istişare toplantısı düzenledi.Belediye Sosyal Tesislerinde İlçede faaliyet gösteren üyelerle yapılan toplantıya STSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, yönetim kurulu üyeleri, işadamları ve ilçe Belediye Başkanı Osman Epsileli katıldı. Koyulhisar ile Sivas arasında 2 saatlik bir mesafesi olması nedeniyle bazı kopukluklar yaşandığına dikkat çeken Eken, “Ben seçim çalışmalarımı Koyulhisar’dan başlatmıştım. Seçimlerden sonrada iftar programlarımıza bu güzel ilçemizi dahil etmedik. Dedik ki Koyulhisar’a yönetimimiz ile birlikte gidelim ve çeşitli görüşmeler yapalım. Koyulhisarlı üyelerimizle ilçenin hem ticari yapısı hem de ilçenin tanıtımını nasıl yapabiliriz konularını görüşerek mesafeleri azaltacağız” dedi.STSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, STSO’da sürdürdüğü 14 aylık çalışmalar hakkında bilgi verdi.

SİVAS’IN 6. TEŞVİK BÖLGESİNE ALINMASI BÜYÜK BİR İCRAAT

Eken, “14 aylık süreçte odamızın kapıları ilçeler dahil olmak üzere herkese açıldı. Ticaret ve Sanayi Odası yatırımcının yanında olan bir kurum. Biz o makama geldikten sonra sizlerle aramıza mesafe koyarsak 4 yıl sonra seçim geldiğinde bizi desteklememenizi söylüyorum. Kim kapımıza, bizim yanımıza geldiyse ne derdi varsa dinledik, dinlemeye devam edeceğiz. Gücümüz oranında sorunları çözebilmek için gerekirse kavga edeceğiz. Bunun en önemli örneği 6. Bölge teşviği. Teşvik kapsamına Sivas alındığında 17 tane il alınmış oluyor. Kriterlere göre Sivas ve diğer iller 4. Bölge ilan ediliyor. O günün şartlarında 6. Bölge olan illere yatırımlar akıyor, Sivas gibi 4. Bölgede kalan illere yatırım gelmiyor. Önce inanmamız lazım. Yılmadık, korkmadık. Göreve geldiğimizin üçüncü ayında teşvik ile alakalı seferberlik ilan ettiğimizi açıkladık. Cumhurbaşkanımıza bununla alakalı TOBB Başkanımızın da devreye girmesi ile iki dosya verdik. Teknoloji Bakanımıza, milletvekillerimiz Semiha Ekinci ve Habib Soluk, belediye başkanımız, İl Başkanı Hakan Aksu ile birlikte ziyaret gerçekleştirdik ve orada da özellikle tamamı olmasa bile Nuri Demirağ Organize Sanayi Bölgesinin özel teşvik alanına alınmasını ondan da talep ettik. Cumhurbaşkanımızın Sivas mitinginde de yine valimizin ve vekillerimizin de gayreti ile bunun sözünü almış olduk. Ankara ve İstanbul’da ziyaretlerde bulunduk ve teşvik sözünü aldık. Kararname en kısa zamanda Cumhurbaşkanımızın önüne gelecek. Cumhurbaşkanımız imzaladıktan sonra Demirağ Organize Sanayi Bölgesinde arsa tahsislerine başlayacağız. Altyapı tamamlandığında binlerce kişiye ekmek kapısı olacak yatırımlar açılacak. 6. Bölgenin ne Mustafa Eken’e faydası var ne de burada bulunan insanlara. Sivas’a faydası var. Bir iki ay içerisinde bu açıklandığında bizlere dua edeceksiniz. Bu icraat büyük bir icraat. Bunu anlatırken gurur duyuyorum. Koyulhisarlı hemşerilerimin şunu bilmesini istiyorum. Bu kardeşiniz Allah sağlık sıhhat verdikçe, bu görev bana layık görüldüğü müddetçe her zaman sizin emrinizde, her zaman sizin yanınızda” dedi.

FUAR KONGRE MERKEZİ BİLİM TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİNE DEVREDİLDİ

Fuar Kongre Merkezi’nin Bilim Teknoloji Üniversitesine devredildiğini belirten Eken, “2011 yılında bizden önceki yönetim kurulunda ki arkadaşlarımız buranın TOBB ETÜ yani üniversite olması için mücadele verdiler. Burasının yaklaşık 5 yıl Üniversite olacak diye bekledik. Odamız buranın haklarını satın aldı. Burası yıllık 700 bin TL gideri olan bir yer. Bu paralar sizlerin parası. O dönemde ki arkadaşlar bunun için çaba gösterdiler. 7 yıl boyunca odamızın cebinden çıkan para 3 milyon lira. Yönetimi devraldıktan sonra bir toplantı yaparak burasının destekler ile birlikte yapılması ya da geri verilmesi konusunu görüştük. Sivas’a yapılacak olan Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi için rektörlük binasının bu binaya yapılması talebini kabul ettik. O binanın içerisine TOBB Başkanımız bir teknik lise yaptı. Kaba binası bitti. 10 milyon TL para harcandı. TOBB Başkanımız ile görüştüğümde ben o 10 milyon liralık binayı Sivas’a hediye ediyorum dedi. Sivas’a geldiğinde de protokolünü yaptık. Göreve geldikten sonra bir defa kira yatırmıştık. Onun 200 bin TL’sini geri aldık” dedi. Program sonunda STSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Yurdal Epsileli'ye hediye takdim etti. Koyulhisar Belediye Başkanı Osman Epsileli'de Eken'e hediye takdim etti.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER