Bilim ve Sanat Merkezi ses getiren projeler ortaya çıkarıyor

Bilim ve Sanat Merkezi Okul Müdürü Adem Uzun, “TUBİTAK tarafından 4007 Bilim Şenliği destekleme programı kapsamında her yıl belirlenen projeler illerde uygulanıyor. Yine her yıl okulumuzda çeşitli deneyler yapılıyor. Sivas Bilim ve Sanat Merkezi gerek uluslararası gerekse ulusal anlamda ses getiren projeler ortaya çıkarıyor”

Bilim ve Sanat Merkezi ses getiren projeler ortaya çıkarıyor

Mehmet TIRPAN

Bilim ve Sanat Merkezi Okul Müdürü Adem Uzun, Türkiye genelinde 113 Bilim ve Sanat Merkezi olduğunu, bu merkezlerden birinin de Sivas’ta olmasının çok sevindirici olduğunu söyledi.

Sivas Bilim ve Sanat Merkezi gerek uluslararası gerekse ulusal anlamda ses getiren projeler ortaya çıkardığını aktaran Uzun: “TUBİTAK tarafından 4007 Bilim Şenliği destekleme programı kapsamında her yıl belirlenen projeler illerde uygulanıyor. Yine her yıl okulumuzda çeşitli deneyler yapılıyor. Sivas Bilim ve Sanat Merkezi gerek uluslararası gerekse ulusal anlamda ses getiren projeler ortaya çıkarıyor” dedi.

TUBİTAK’ın bilim kültürünü ve bilim iletişimini toplumun geniş kitlelerine yaymayı amaçladığını vurgulayan Uzun: “Şuan 355 öğrencimiz var. Gençlerin ve çocukların bilimsel aktivitelerde bir araya gelerek bilimsel çalışma yapmalarını sağlıyoruz. Gelecekte öğrencilerin bilimsel çalışma yapması konusunda yönlendiriyoruz. Sivas’ta bilimsel çalışmalar konusunda bir farkındalık oluşturacağız.  Merkezimize alınan öğrencilerin hepsi sınavla alınan öğrenciler. Bakanlık önce grup tarama dediğimiz bir sınav yapıyor. Genel yetenekle girecekse zekâ testine tabi tutuluyor. Müzik ve resim alanında başarılı ise resim ve müzik komisyonunda sınava tabii tutuluyorlar. Burada da yeteneğe bakıyoruz. İlkokulda öğrenciler arasında seçim yapıyoruz. Geçen sene 1-2 ve 3 sınıflardan seçim yaptık. İlkokuldan öğrencimizi yeteneklerine göre seçiyoruz ve öğrencilerimizi 12. Sınıftan mezun ediyoruz. Genel yetenek, Müzik ve Resim alanında yetenekli öğrenciler arıyoruz. Çocukların hangi alanda yetenekleri varsa biz o yeteneklere göre öğrencilerimizi seçiyoruz ve öğrencilere ona göre eğitim veriyoruz. Eğitim programımızı bakanlığımız hazırlıyor. BİLSEM de çocukların yaratıcılığını, problem çözme becerisini, hayal gücünü geliştiren etkinlikleri uyguluyoruz. 5 eğitim programımız var. Öğrenciyi ilk uyum eğitimi ile alırız. Desteki eğitimle devam eder çocuklarımız daha sonra çocuklar bireysel yeteneklerini fark ettirme programında kendini keşfetmeye başlar. Özel yeteneklerini geliştirme programı kapsamında çocukların hangi alanda yetenekleri varsa o artık ortaya çıkmıştır bizde o çocukları geliştirmeye başlarız. Proje alanında çocuklarımız hangi alanda yetenekli ise artık proje ortaya koymaya başlarlar” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2017, 13:55

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER