“Besiciler desteklenmeli”

“Besiciler desteklenmeli”

MEHMET TIRPAN

Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Yem fiyatlarındaki artışın besicileri ciddi derecede olumsuz etkilemeye devam ettiğini, besicilerin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Yem fiyatlarının 2-3 yıldır sürekli gündemde olduğunu hatırlatan Çetindağ, “Yem fiyatlarının düşmesi ve besicilerin desteklenmesi konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı ile görüşmeler yapılıyor. Bakanlık arpayı dışardan ithal olarak getirdi ama bu seferde çiftçinin tarlasından çıkan arpa fiyatları düşüyor. Bu konuda öyle bir denge kurulmalı ki çiftçi arpa üretimine devam etsin besicide yem konusunda desteklensin. Arpa para etmeyince çiftçi ekmiyor” dedi.

Çoban bulamama, genç nesilin ahırlarda çalışmamaları ve yem girdilerinin pahalı olmasının hayvancılığı ciddi derecede olumsuz etkilediğinin altını çizen Çetindağ, “Maliyetlerden dolayı besici yavaş yavaş hayvan sayısını düşürüyor. Hal böyle olunca besicide çiftçide şehirlere geliyor. Gençler hiç köye gidip besicilik ve çiftçilik yapıyım demiyor. Ülkemizdeki nüfus sürekli artıyor. Hal böyle olunca da tarım ve hayvancılık küçülmeye başladı. Para kazanamayan çiftçi ve besiciler üretimden el çekiyor. İnsanlar artık oturup hesabını yapıyor. 1-2 yıl boyunca baktığı hayvanlara ne kadar yem yedirdiğini ve ne kadara sattığını hesaplıyor. Az kar edince de üretimden elini çekiyor. Genç nesillerin köylere girmediği sürece bu sorunlar bitmeyecek. Tüm zorluklara rağmen halen çiftçi ve besici üretmeye çalışıyor. Çünkü bu insanların borçları var. Ama bu insanların borcu bittiğinde üretim ne hale gelir bilemiyoruz. Bu konuda hükümetimizin planlama yapması lazım” şeklinde konuştu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER