Belediye yeni binasına kavuşacak

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Yenişehir Bölgesine yapılması planlanan Yeni Belediye Binasının yapım ihalesinin 1-2 hafta içerisinde yapılacağını söyledi. Yeni hizmet binası inşaatına bu yıl içerisinde başlayacaklarını dile getiren Başkan Aydın, “Yeni Belediye hizmet binamızı, yükselen Sivas’ın şehirdeki simgesi olarak tasarlayacağız.Selçuklu motiflerimimarisi ile süslenecek” dedi.

Belediye yeni binasına kavuşacak

Mehmet TIRPAN

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Bu yıl inşaat çalışmalarına başlanacak olan Yeni Belediye Binası hakkında bilgi verdi. Sivas Belediyesi hizmet binasının Yenişehir’de 250 dönümlük alanın ortasına yapılacağını belirten Başkan Aydın: “Yeni Belediye binamızın proje ihalesini yapmıştık. 1-2 hafta içerisinde de yapım ihalesini gerçekleştirerek Sivas’a özgü eşsiz belediye binasının temellerini atacağız.Yeni Belediye hizmet binamızı, yükselen Sivas’ın şehirdeki simgesi olarak tasarladık” dedi.

Selçuklu motiflerimimarisi ile süslenecek olan yeni belediye hizmet binasında otopark, süs havuzları, çevresel düzenlemeler, dinlenme alanları gibi sosyal faktörlerin de göz önünde bulundurulacağının altını çizen Aydın: “Tüm belediye birimlerinin Sivaslılara daha rahat hizmet vereceği yeni bir bina yapacağız. Aksu’nun devamını yapacağız. O Bölgedeki imar çalışmaları ve 18. Madde uygulamaları çok zaman aldı ama sonuçlandı. Projenin önünde hiçbir bir engel kalmadı. Biz hem Aksu’nun devamını o bölgede inşa edeceğiz hem de belediye binasını 250-300 dönümlük şehir parkının ortasına Sivas Belediye binasını yerleştiriyoruz. O nedenle Aksu’nun devamı olan küçük görünümlü nehir görüntüsünde su figürü olacak. Bu suyu o bölgede farklı bir şekilde değerlendireceğiz. Şehir merkezindeki en büyük parkı şehre kazandıracağız. Aksu’nun devamını o bölgede tamamlamış olacağız aynı zamanda da Belediye hizmet binamızı o bölgeye inşa etmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

MEVCUT BİNA BUTİK OTEL OLABİLİR

Yeni belediye binasının inşasının ardından eski belediye binasının yıkılabileceğini de aktaran Başkan Aydın: “Mevcut Belediye Binası yıkabilir ama aynalı çarşı o bölgede kaldığı sürece Belediye Binasını yıkmak zorunlu bir ihtiyaç gibi gözükmüyor. Mevcut bina şehir için nasıl değerlendirilebilir bu konuyu kamuoyu ile tartışacağız” dedi.

Eski Belediye Binası ile ilgili iki öngörüleri olduğunu aktaran Başkan Aydın: “Birinci öngörümüz o binayı kaldırıp meydana dahil etmek diğeri ise mevcut binayı bir butik otel gibi kullanmak ve dış cephesini de tarihi dokuya uygun hale getirmek. Belki o zaman farklı alternatiflerde söz konusu olabilir. Netice de Belediye binasının bulunduğu alan Sivas’ın bir değeri. Bunun kararını Sivas olarak vereceğiz. Ben Sivas Belediye Başkanı olarak düşüncemi önerilerimi kamuoyu ile paylaşacağım kamuoyunun bu konuda önerileri olacak Sivas için en doğru olanı kararlaştıracağız. Henüz yeni belediye binası yapılmadığı için herhangi karar vermek doğru olmaz” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 03:39

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER