Başkan Köksal, “Ahilik kültürü dürüstlüğü ön planda tutmuştur”

Başkan Köksal, “Ahilik kültürü  dürüstlüğü ön planda tutmuştur”

MEHMET TIRPAN

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, bu yıl 14-20 Eylül tarihleri arasında kutlanan 33 Ahilik Kültürü Haftasının covid 19 salgını dolayısıyla buruk geçtiğini söyledi.

Her yıl Ahilik Haftasının çeşitli etkinliklerle kutlandığını ifade eden Başkan Köksal, “Her yıl Ahilik Haftasında yılın usta, kalfa ve ahisine kent merkezinde gerçekleştirdiğimiz programlarla çeşitli hediyeler veriyorduk. Bu yıl salgın dolayısıyla bu tür etkinlikleri gerçekleştiremedik. İnşallah tüm dünyayı etkisi altına alan salgından kurtuluruz ve önümüzdeki yıl çeşitli etkinliklerle Ahilik Haftasını kutlarız” dedi.

Ahilik Haftasının önemine değinen Başkan Köksal, “Ahilik kültürü ve felsefesi, toplumsal yaşamın ortak paydası olan insanı ve yaşamı esas almıştır. Bu kültür, dürüstlüğü, çalışkanlığı, kardeşliği her zaman ön planda tutmuştur. Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli'nin ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri, günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermektedir. Esnaf ve sanatkârlarımız 'elini, kapını ve sofranı açık tut' öğretisini yaşam felsefesi kabul etmiş, muhtaç ve ihtiyaç sahibi olanların her zaman yanında yer almıştır. Yıllardır kardeşlik ve hoşgörünün merkezi olan ilimizde de mevcut meslek kuruluşlarına bağlı esnaf ve sanatkârlarımız, geleneksel el sanatları ustalarından en modern şekilde üretim yapan sanayicisine kadar Ahilik ilkelerini yaşatma gayreti içerisindedirler. Bunun yanında yaptıkları sosyal çalışmalar ilimizin huzuru için gösterdikleri gayretle tüm halkımıza hizmetlerini sürdürmektedirler. 14-20 Eylül tarihleri arasında kutlamakta olduğumuz 33. Ahilik Haftası münasebetiyle Ahi Evran’ı Veli'yi rahmet ve minnetle yad ederken esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER