Başkan Bilgin’e topluma taşıma teşekkürü

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, uzun süredir Numune Hastanesi’ne ulaşımda sıkıntı yaşayan vatandaşların sorununu çözen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e yaptığı yazılı bir açıklama ile teşekkür etti.

Başkan Bilgin’e topluma taşıma teşekkürü

MEHMET TIRPAN

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, uzun süredir Numune Hastanesi’ne ulaşımda sıkıntı yaşayan vatandaşların sorununu çözen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e yaptığı yazılı bir açıklama ile teşekkür etti. Peker, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Uzun süredir Sivasın çeşitli mahallelerinden Numune Hastanesi’ne ulaşım sıkıntılı bir durum almıştı, Bir kaç araçla uzun zaman kaybından sonra hastaneye ulaşılabiliniyordu. Şimdi her mahalleden direk ulaşım sağlanmıştır. Sivas Belediye Başkanı Sayın Hilmi Bilgin beye Hem Sivaslı Hemde Ulaşım iş kolu Genel Başkanı olarak Tüm Sivaslılar adına Teşekkür ediyorum.Sivaslı hemşehrilerimiz büyük bir  sıkıntıdan kurtulmuşlardır.Marifet İltifata tabidir sözü gereği sayın belediye Başkanına Sivas halkının yararına olacak her projede kendisine teşekkürlerimizi sunacağımızı burda deklare ediyorum.Sayın Belediye Başkanımızdan Aynı hassasiyeti Şehir- Cumhuriyet Üniversitesi ulaşımında da bekliyoruz . Bu konudaki  önerimizde yıllardır gündemde tuttuğumuz  Şehir –Cumhuriyet Üniversitesi arası Hafif raylı sistem projesidir. Bu proje hem daha ucuz hem daha konforlu  hemde  çevre kirliliğini önleyecek bir projedir”dedi.

AMACIMIZ DAHA YAŞANILABİLİR BİR SİVAS'TIR

Hafif Raylı Sistem projesi hakkında bilgiler veren Peker, “Sivas merkez nüfusumuz üç yüz bini aşmış üniversite kampüsün de öğrenci sayımızın altmış bini geçmiş olmasına rağmen şehir merkezi öğrenci kampüsü arası hafif raylı sistem projesinin şimdiye kadar başlatılmamasının üzüntüsünü taşıyoruz. Bizim tespitlerimize göre Üniversite Öğrencilerimizin 35 yada kırk bini şehir merkezinde barınmaktadır. Ayrıca günlük üniversite Araştırma ve Uygulama Hastanesine ortalama on bin hasta, ziyaretçi, personel ve başkaca nedenlerle girişin olduğu tespit etmiş bulunmaktayız. Günlük ortalama toplam 45 bin insanın şehir merkezinden üniversite kampüsünde ulaşımı büyük çoğunlukla otobüs ulaşımı ile sağlanmaktadır. Söz konusu durum kurumlarımızca   üniversitede otobüs terminali kurmalarına rağmen ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu en önemlisi ise kırk bin günlük yolcunun çektiği çile herkesin malumudur. Şehrimizde belediye seçimleri öncesinde başkan adaylarının toplu ulaşım sistemi olarak raylı sistem monoray veya metrobüs gibi sistemleri vaat etmelerine rağmen bugüne kadar hiçbir projenin üretilmemesini üzülerek müşahede etmekteyiz. Sendikamız şehir merkezi üniversite kampüsü arasında günlük altmış bin insan potansiyelinin yanında ileriye dönük nüfus artışı ve öğrenci sayısındaki artışı da dikkate alarak hafif raylı sistem görüşünü benimsemektedir. Oluşturduğumuz hafif raylı sistem projesinin güzergahının ayrıntıları maddeler halinde aşağıda belirtilmiştir. 1- Hafif raylı sistem terminal yeri olarak Üniversite Kampüsü Diş Hekimliği Fakültesi karşısından başlayarak şehir merkezine doğru 500 metre ilerledikten sonra kızılırmak nehrini köprü olarak geçerek mevcut arazi yolunu bin beş yüz metre takip ederek Erzincan Çevre Yolunu tüp geçit olarak geçirdikten sonra Yenişehir Mahallesi Köy Garajına tramvay durağı olarak duraklandırılacaktır . 2- Yenişehir terminal durağından Sivas Merkeze üç yönden dağılım sağlanacaktır. Birinci ağ Yenişehir Terminal Durağından Aksu istikametinden (Doğuya) doğru ilerleyerek Mısmılırmak havzasını takip ederek Dedebalı Mahallesi, Av.Gazi Mahallesi, Alibaba Mahallesi ve Çayboyu Mahallesine kadar uzanan geçki olacaktır. İkinci güzergah ise Yenişehir Terminal Durağından yine Aksu istikametine ilerledikten sonra Pulur Mahallesinden kuzeye dönerek Müftülük binası önünden Kongre Lisesi yanından Behram Paşa Hanının yanından geçerek Mahkeme Çarşısı Subaşı Hanı önüne (eski otobüs durağı) uzanan geçki olacaktır. Üçüncü güzergah ise Yenişehir Terminal Durağından batıya doğru otobüs terminalini ve karayolunu geçtikten sonra demiryolu ağlarını eksen alarak kümbet istikametine ilerleyerek DSİ Bölge Müdürlüğü karşısına kadar uzanan geçiş olacaktır.Şehir Üniversite arası Yolcu Taşımacılığı yapan Otobüs Şirketlerinin Şehri Üniversite arası Hafif Raylı sistem taşımacılık işine ortak edilmesi Şu an var olan Şirket yada ortakların mağduriyetini de gidercektir kanısındayım.”

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER