Başkan Adayı Ürgüp, usta eller ile buluştu

Başkan Adayı Ürgüp, usta eller ile buluştu

 

 

MEHMET TIRPAN

 

Sivas Tesviyeciler ve Madeni Sanatkârlar Esnaf Odası tarafından düzenlenen “Sanayi esnafı soruyor başkan adayları cevaplıyor” adlı programın ikinci konuğu Büyük Birlik Partisi (BBP) Sivas Belediye Başkan adayı Doğan Ürgüp oldu.Ürgüp, Oda Başkanı Hakan Demirgil´den Sivas´ta yer alan sanayi alanlarında esnafların yaşadığı sorunların ve taleplerin yer aldığı dosyayı teslim aldı.Sivas Tesviyeciler ve Madeni Sanatkârlar Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, Oda yönetimi ile sanayi esnaflarının yoğun katılımı ile Sivas Taş Ev Restoranda gerçekleşen programda, Sivas Belediye Başkan Adayı Doğan Ürgüp, Sanayi esnafı soruyor başkan adayları cevaplıyor programında hem sorulan sorulara cevap verdi, hem de yeni dönemde Sivas için yapılacak yeni projelerini sanayi esnafları ile paylaştı.Ürgüp, “Burada sizlerle olmaktan çok mutluyum. İnşallah Belediye Başkanlığına seçildiğim taktirde sizlerin isteklerinizi samimi bir şeklide yerine getirmeye çalışacağız. Seyfebeli sanayi projesinin mimarı biziz. 2013 revizyon planına Seyfebeli’nin karşısındaki bir alana  küçük ve orta ölçekli Kobilerin yer alması için biz plana koyduk. Önemli olan projelerin devam etmesi. Biz göreve gelirsek aynı şekilde devam edeceğiz. Beni bilirsiniz Belediye Başkanlığım döneminde hiçbir projeyi yarım bırakmadım. İnşallah bundan sonrada seçilirsek yine bütün devam eden projelerin hepsini sürdüreceğiz. Eski sanayi sitesi kentsel dönüşüm projesi kapsamında devam edeceğiz. Hak sahipleri ile toplantıları yapacağız. Onların istediği şekilde çözüme kavuşturacağız. Gerekirse Belediyenin haklarından da feragat ederek Turkuaz projesi tamamlanacaktır. Şunun sözünü veriyorum ki kimse mağdur olmayacak. Kızılırmak projesi de öyle hemen bitecek bir proje değildir. Devlet desteğiyle hayata geçecek önemli bir projedir. Kızılırmak projesine hemen başlanacak. Tavra deresinin üzeri açılarak, Sivas içinden dere geçen bir şehir konumunu alacak. Sivas Belediyesi olarak yeni bir hizmet binasını hayata geçirerek Belediye Binamızı taşıyacağız. Şehir içinde yaşayanların sosyal donatılardan faydalanmaları adına şehrin dört bir yanına, 4 yeni kadınlar kültür merkezi ve spor tesislerini yapacağız. Yine şehrimizdeki Engelliler için sosyal yaşam merkezi oluşturacağız. Kaplıcalarımız bizler için çok önemli hem turizm adına hem de sağlık adına. Bu yönde ılık çermik projesini hayata geçireceğiz. Şehir için önem arz eden ve geçmiş tarihi ile ayrı bir yeri olan Sivas Kalesi projesine devam edilecek.” dedi.

 

 

“ULAŞIM VE OTOPARK SORUNU ÇÖZÜLECEK”

 

Ürgüp, sanayi esnaflarından gelen sorular arasında şehir içi ulaşım ve otopark sorunları da şu şekilde cevap vererek konuşmasını sürdürdü; “Ulaşıma dair yeni projelerimizde mevcut. Yeni açık, kapalı ve katlı otoparklar yapılacak. Şehir halkı arabasını rahat bir şekilde park edeceği otopark alanları oluşturacağız. Sanayiye giriş çıkışı da yapacağımız bu çalışmalar ile daha kolay hale getireceğiz. Tabi halifelikte yer alan alt geçit için yapılacak bir şey yok. Ama  üzerinden geçen araçların sanayiye girmesi Sanayi esnafımıza kolaylık sağlayarak işlerini kolaylaştıracağız. Trafik yoğunluğu olan bölgelerde trafik akışını hızlandıracak şekilde tedbirler alacağız. Mevcut devam eden Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı tamamlanacak. Şehir trafik kargaşasından kurtulsun istiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

MUHSİN YAZICIOĞLU SPOR TESİSLERİNE KAPALI SPOR SALONU KAZANDIRILACAK

 

Şehrin Spor, Kültür sanat ve turizmine dair projelerinden de bahseden Ürgüp, konuşmasına şöyle devam etti; “Muhsin Yazıcıoğlu spor tesislerine kapalı spor salonu kazandırılacak. Açık tribünün üzeri kapatılacak. Muhsin Yazıcıoğlu Uluslararası bisiklet turnuvası yeniden başlatılacak.Mahallelerimize halı saha yapımı sürdüreceğiz. Uygun gördüğümüz alanlara futbol sahaları yapacağız. Şehrimiz için ve spor adına çok önemsediğimiz amatör spor kulüplerini destekleyeceğiz. Mahalle parklarına kurulan egzersiz spor aletlerini yenileriyle değiştireceğiz. Kültür sanat ve turizm içinde yeni adımlar atacağız. Tarihi eser, cami ve konaklarının önleri açılacak. Sıcak çermik’te yapılmasını planladığımız Altın kale projesini hayata geçireceğiz. Şehre gelenlerin şehir hakkında daha güzel bilgi sahibi olacağı şehir müzesi projesini uygulayacağız. Sıla turizminin artırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunacağız. Tarihi cephe uygulamaları hayata geçecek.” şeklinde dile getirdi.

 

KURT DERESİ VADİ PARK PROJESİ DEVAM EDECEK

 

Daha yeşil bir Sivas için projeler ürettiklerini ifade eden Ürgüp, “Kurt Deresi Vadi Park Projesi 2. ve 3. Etap çalışmalarına hemen başlanacak. Muhsin Yazıcıoğlu kentsel tasarım projesi tamamlanacak. Mevcut yeşil alan miktarının en az iki kat artırılması sağlanacak. Çocuk parkı ihtiyacı bulunan mahallelere kapsamlı parklar yapılacak. Bilindiği üzere her gün kendimizi yenilememiz gerekiyor. Bunun içinde yeni nesil belediyecilik hizmetlerine dair projelerde hazırladık. Bölgenin ilk dijital kütüphanesi Sivas’a kazandırılacak. Halka açık alanlarda internet erişimini ücretsiz olarak hizmet vereceğiz. Tüm çocuk parklarına kamera kurularak, cep telefonlarına yüklenecek bir programla ailelerin çocuklarını her an kontrol etme imkanı sağlanacak. Halk ekmek yenilenecek, ekmek çeşitliliği artacak, özellikle şeker hastaları için düşük glisemik endeksli ekmek üretimi yapılacak. Çöl-yak hastaları için glütensiz ekmek üretilecek.” ifadelerini kullandı.

DEMİRGİL DESTEK İSTEDİ

Sanayi esnafı soruyor Başkan adayları cevaplıyor programının sonunda bir konuşma yapan

Oda Başkanı Hakan Demirgil,10 yıldır sanayi esnafına hizmet ettiğini ifade ederek şunları dile getirdi.“Esnaflarımızın sıkıntılarını gördük ve biliyoruz. Meslek lisesi ile Avrupa birliği projesi kapsamında yaklaşık 300 bin Euro’luk bir proje ile yeni araçlara nasıl müdahale edilir. Bununla ilgili laboratuar kurduk. Çıraklara, ustalara eğitimler veriyoruz. 2,5 yıl gibi kısa bir sürede 150 dükkanı esnaf ve sanatkarlarımıza kazandırdık.  Hiçbir kredi kullanmadan sadece esnaf ve sanatkarın gücüyle yapılan büyük bir projedir. Sanayi girişine totemler yapıldı. Yeni hizmet binasını sizlerin desteğiyle odamıza kazandırdık. Biz oda olarak imrenilen bir oda konumundayız. Bu salonu dolduradurarak bizleri yalnız bırakmadınız. Doğan bey den bir ricam olacak belediyenin yerini bize tahsis ederlerse tabi bedelini ödemek şartıyla. Bir ahi evleri projesini sanayi esnaflarımıza kazandırırsak evdeki eşimizi, yengelerimizi onları da mutlu etmiş oluruz.”diye ifade etti.Demirgil’in Ahi Evleri projesi önerisine cevap veren Sivas Belediye Başkan Adayı Doğan Ürgüp, “İnşallah kazandığımız taktirde neden olmasın. 31 Mart günü şehri bize emanet ettiğiniz taktirde ne söylediysek hepsini hayata geçirmeye çalışacağız.” dedi.Program sanayi esnaflarının toplu halde fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2019, 04:30

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER