“Basın Müzesi örnek olacak”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kentteki basın mensupları ile bir araya gelen Vali Salih Ayhan, Sivas’ın Kurtuluş Savaşından bu zamana kadar yerel basının güçlü olduğu hatırlattı. Köklü geçmişe sahip olan Sivas’ta Basın Müzesinin kurulacağının da müjdesini veren Vali Ayhan, kentte kurulacak olan Basın Müzesinin Türkiye’de örnek olacağını da sözlerine ekledi.

MELTEM DUMAN

Vali Salih Ayhan, 10 Ocak Gazeteciler Günü münasebetiyle Hamidiye Kültür Parkındaki Hara Restoran’da kentte faaliyet gösteren basın yayın organlarında görev alan basın mensupları ile bir araya geldi.

Sivas Valiliği’nin ev sahipliği yaptığı programa, Yönetim Kurulu Başkanımız Kadriye Geneş ve gazete personeli de katılım sağladı.

Günün anlam ve önemine ilişkin açıklamalarda bulunarak günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelere değinen Vali Ayhan, Günümüzdeki teknolojik çağda basının öneminin daha da arttığına dikkat çekerek gelişime ayak uydurulması gerektiğine değindi.

Sivas’ın her alanda olduğu gibi basın konusunda da köklü bir geçmişe sahip olduğunun altını çizen Vali Salih Ayhan, “ İlimize Türkiye’de örnek olacak bir basın müzesi oluşturacağız. Basın konusunda da en köklü geçmişi olan il yine Sivas’tır. Yani Sivas Kurtuluş Savaşı’ndan bu zamana yerel basının güçlü olduğu bir şehirdir. Bu şehre iyi bir basın müzesinin gideceğine inancımız çok yüksek. O yüzden basın müzesi planlamamız var. Yer konusunda nereyi tahsis edeceğimize karar veremedik. Basınla alakalı elimizde çok güçlü malzemelerimiz var. Yer sorununu giderdiğimiz zaman Türkiye'de çok örnek bir müze olacağına ben inanıyorum. Geçmişten bugüne kadar Sivas'ın basın hayatının değişimini, dönüşümünü, emektarlarını, kullanılan materyallerini, toplumsal değişime katkılarını çok güzel bir şekilde anlatacak ve güzel mesajlar verecek belki de yeni meslektaşlarını da bu mesleğe çıkmasını sağlayacak bir müze olacağına ben yürekten inanıyorum. Bu konuda sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Onu özellikle ifade etmek istiyorum. Çok büyük bir kazanım olur, çok büyük bir değer olur” ifadelerini kullandı.

Sivas’ta yerel basının doğru ve tarafsız bir şekilde kamuoyunu bilgilendirdiğini ve kurumların çalışmalarını da özenle duyurduğunu sözlerine ekleyen Vali Salih Ayhan, “Tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Gazeteciler Gününü kutluyorum. Bugün aynı zamanda da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler ve İdareciler günü. İki günün bir arada olmasından dolayı mutluyuz. Basın mensuplarımızla mesleklerimiz farklı olsa da aynı amaca hizmet ediyoruz. Bugününüzü ve günümüzü öncelikle kutluyorum. Katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2022, 16:21

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20