“Balık fiyatlarını indirdik”

MELTEM DUMAN

Balık satışlarında umduğunu bulamayan balıkçılar çareyi balık fiyatlarını düşürmekte buldu.

Kış ayı nedeniyle tezgahlardaki balıkların fiyatlarında değişikliğe gitmek zorunda kaldığını belirten Balıkçı Mehmet Karaman, vatandaşların tepkisinden kaynaklı fiyatlarda düşüş yaptıklarını söyledi.

Vatandaşların bol bol balık yemeleri için fiyatlarda esnetilmeye gittiklerinin altını çizen esnaf Mehmet Karaman, “ Her şeyin pahalı olması tezgahlarımızı olumsuz etkiledi. Fahiş artışlardan sonra fiyatları aşağılara düşürdük. Mesela 25 TL dediğimiz balığı satamıyoruz. 20 TL diyoruz yine satamıyoruz. Balıklarında erken tükenmesi lazım. Biz de haliyle fiyatlarını uygun şekilde değiştirdik. Fakat  yine de bu aralar Vatandaşların  alım gücü yok. İnsanlarda zaten dışarı  kıştan dolayı çıkamıyor. Herkes zor durumda" dedi.

Balıkçı esnafı Mehmet Karaman, uzmanlarında sık sık dile getirdiği vücudun direncini artırmak için "Balık tüketin" uyarılarından dolayı, vatandaşlara balık tüketin çağrısında da bulundu.

Güncelledikleri fiyatlar hakkında bilgiler veren Karaman, “Kırmızı somon 100 TL, İthal Somon 130 TL oldu, 150 TL ’idi. Alabalık 50 TL, Uskumru 40 TL, 30 TL’lik olanı da mevcut. Barbun 60 TL Oldu, önceki fiyatı 70/80 arasındaydı. Çinekop 50 TL oldu. Önceki fiyatı 70 TL ’idi. Kefal 30 TL, Karadeniz Somon 60 TL 'oldu. Fiyatları düşürsek de vatandaşların alım güçleri yine de maalesef ki yok” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2022, 16:37

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20