Bakan Yılmaz TEOG sonrası yeni sistemi anlattı

Milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz, TEOG’un kalkması sonrası uygulanacak sistem hakkında bilgi vererek, “Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi adı verilen yeni bir sistem getirilmişti. Yeni sisteme göre, öğrenciler adreslerine en yakın 5 okuldan birini seçecek’’ dedi.

Bakan Yılmaz TEOG sonrası yeni sistemi anlattı

YÜKSEL MENEKŞE

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz TEOG sınavının kalkmasından sonra ikamete en yakın 5 okulun tercih edileceğini söyledi. Öğrencilerin evlerine yakın okullara yerleştirilen öğrencilerin oranı yüzde 90 civarında olacak. Belirlenecek nitelikli okullara girmek isteyen 8. sınıf öğrencileri için ise Milli Eğitim Bakanlığı’nca merkezi sınav yapılacak. Bu sistemde sadece 8. sınıflardan soru sorulacak. Soru sayısını 60’dan 90’a çıkardık. 20 fen, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 yabancı dil sorusu sorulacak. Tek oturumda 135 dakika sınav yapılacak. 90 soru sorulacak. Açık uçlu soru olmayacak. Noktayı koyduk. Açık uçlu sormamayı bu sınavlarda kararlaştırdık. Doğru eğitim açık uçluyu gerektirir ama tartışmaya açmamak adına açık uçlu soru olmayacak.

‘Ortaokuldan liseye de sınavsız geçiş sağlamayı hedefliyoruz’

İlkokul kayıtlarımız adrese dayalı yapılıyor. Duydunuz mu, “Bundan dolayı evimi satacağım, şuradan ev alacağım” diyeni. Ortaokulda kayıtlarımız adrese dayalı. Bir aileden “Taşınacağım, şu okula kaydetmek için.” Böyle duydunuz mu? İstisnai vardır. Bunlar sosyal medyada gündem oluşturur ama sosyal medya ile gerçek hayatın gündemi birbirine uygun değildir. Öğrencilerin ikametgahıyla birlikte okulları da değişebilecek. Şubat ayında 20 bin öğretmen ataması için duyuruya çıkacağız.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 05:59

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER