Azerbaycan Milletvekili Paşayeva'dan Afrin'e selam

Azerbaycan Milletvekili Paşayeva'dan Afrin'e selam

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) tarafından düzenlenen 1'inci Bilim, Kültür, Sanat ve Kitap Şenlikleri'ne katılan Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva öğrencilerle buluştu. Burada öğrencilere söyleşide bulunan Paşayeva, programın sonunda Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'nda kahramanca mücadele eden Mehmetçiğe öğrencilerle birlikte selam gönderdi. Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi'nde öğrencilere söyleşide bulunan Paşayeva programın sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nda kahramanca mücadele eden Mehmetçiğe öğrenciler ile birlikte çektikleri video ile destek verdi. Paşayeva Afrin'de kahramanca mücadele eden Mehmetçiğe selam göndererek şunları söyledi: "Duysun dostlar, duysun düşman. Azerbaycan, Türkiye bir millet iki devlet. Ülkümüz Kızılelma. Dosta dost, düşmana düşmanız. Yaşasın Türk dünyası. Yaşasın Azerbaycan'ımız, yaşasın Türkiye'miz. Yaşasın Müslüman dünyası. Tüm turan ellerine selam olsun. Karabağ'a selam olsun. Karabağ'da Azerbaycan askerine selam olsun. Afrin'de Mehmetçiğimize selam olsun. İnşallah terörle mücadelede zafer kazanacağız."

 

"BİR GECE ANSIZIN NASIL GELEBİLDİĞİMİZİ KARABAĞ'IMIZ İÇİN DE DİYORUZ"

Paşayeva konuşmasında, Rusya'nın en büyük askeri üstlerinden birinin Türkiye'nin hemen sınırında olduğunu belirtip, "Ermenistan zaten Rusya'nın askeri üssüdür. Bunu sadece ben söylemiyorum. Rusya Meclis Başkanının Ermenistan'da bir basın ile görüşmesinde söylediği sözdür. Azerbaycan bağımsızlığını kazandıktan sonra Rusya'nın askeri üstlerini Azerbaycan'dan çıkarttı. Sonra Gürcistan çıkardı. Rusya oradan çıkardıklarını Ermenistan'a taşıdı. Bunları hepimizin bilmesi gerekir. Ermenistan sadece Rusya'nın değil, Batı'nın da o bölgedeki en önemli müttefiki. Bizim dostumuz da düşmanımız da aynıydı. Ona göre gençlerimizin bunu bilmesi lazım. Düşman sadece Ermenistan olsaydı, Azerbaycan bir haftada Erivan'a girerdi. Maalesef ki Ermenistan'ın arkasında, o PKK'nın arkasındakiler de var. O yüzden birlikte büyük bir güç olmamız gerekir ki, onlara karşıda ciddi mücadelemizde başarılı olalım" dedi.

 

"TARİH YAZMAK TARİH YAPMAK KADAR ÖNEMLİDİR"

Paşayeva, tarih yazmanın tarih yapmak kadar önemli olduğunu belirterek, "Tarihi yazmazsanız sizin tarihiniz ile ilgili yanlış yazılanlardan sonra tarih okuma mecburiyetiniz de kalırsınız. Türk milletinin Karadeniz'den Hazar denizine, Akdeniz'den Çin sınırına kadar, bu coğrafya üzerinde ne kadar büyük bir güç olduğunu ve bu Avrasya olarak adlandırılan coğrafyada en çok imparatorluk ve devlet kuran milletin biz olduğunu hiçbir zaman unutmadılar. Gençlerimiz İstiklal Marşımızı da Azerbaycan milli marşımız gibi okuyacağız. Öyle bir okuyacağız ki bu dosta ve düşmana mesaj olacak. Dostumuz da buradan o mesajı alacak, düşmanımıza da gereken o mesajı vereceğiz. Bu konu araştırılır ki, Çanakkale Zaferi'ni nasıl kazandılar? Çünkü ne askeri uzmandı, çünkü biz asker olarak, silah olarak çok azdık. Nasıl kazanabildiler böyle bir savaşı? Hala araştırırlar. Ama biz biliyoruz. O savaşı nasıl kazandığımızı. Biz o savaşı birlik ruhuyla kazanmışız. Beraberlik ruhuyla kazanmışız. Büyük vatan ruhu kavramı ile kazanmışız" ifadelerini kullandı.

 

"BİR GECE ANSIZIN KARABAĞ'A GİDEBİLİRİZ”

Paşayeva, "PYD'si, YPG'si hepsi zaten aynı terör örgütünün parçalarıdır. Siz bu terör örgütünün sadece bir terör örgütü olduğunu mu düşünüyorsunuz. Bu terör örgütü sadece bir terör örgütü olsaydı, Türkiye'nin onlarla mücadelesi bir hafta bile sürmezdi. Küresel güçler PKK'nın da arkasında duruyor. Çünkü hep bu coğrafya güçlü bir Türk varlığı istemiyorlar. Dertleri bundan ibaret. Bir gece ansızın nasıl gelebildiğimizi, Karabağ'ımız için de diyoruz. Topraklarımızı birlik ve beraberlik içinde işgalden kurtaracağız" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2018, 04:55

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER