Ayhan, “Anadolunun en güzel parkı olacak”

Ayhan, “Anadolunun  en güzel parkı olacak”

SEYİT ÖMER YILDIZ

Yıllardır Sivas- Ankara Karayolu üzerinde atıl bir şekilde duran Haralar Bölgesi, hayata geçirilen Hamidiye Kültür Parkı projesi hakkında bilgiler veren Vali Salih Ayhan, Hamidiye Kültür Parkının İç Anadolunun en güzel parkı olacağını, eşinin ve benzerinin bulunmayacağını söyledi.

Haralar Bölgesinde yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Vali Ayhan, “ Şuan içerisinde bulunduğumuz alanın geçmişine baktığımızda Abdülhamit Han dönemine kadar gidiyoruz. 1889 Yılında II. Abdülhamid Han’ın buyruğuyla kurulan bu yerin, saraya at yetiştiren Aygır Deposu, Uzun Yayla Atçılık Islah Kurumu, Numune Çiftliği ve Ziraat Mektebi olarak kullanıldığını görüyoruz. 250 Bin metrekare alan içerisinde 11 adet tescilli yapının yer aldığı Haralar Bölgesi, yakın zamanda hepinizin bildiği gibi yok olma tehdidi ile karşı karşıyaydı. Gerek konum olarak gerekse tarihi geçmiş olarak bu kadar özel bir alanın şehrimize kazandırmak amacıyla öncelikli olarak tarihi yapılarımızın restorasyonlarını başlatmıştık. Bugün tescilli yapılara verdiğimiz fonksiyonlarla ve bölgeye inşa ettiğimiz diğer yapılarımızla Anadolu’nun yeni cazibe merkezlerinden birini hayata geçiriyoruz” dedi.

İlimizde yürütülen en önemli projelerden birisini de Hamidiye Kültür Parkı Projesi olduğunu açıklayan Ayhan; “ Bu projeyi 22 ayrı projenin bir araya geldiği ve birbirini bütünlediği bir kompleks proje olarak görebiliriz. Tarımdan turizme, kültürden eğitime, doğadan teknolojiye hemen her alanda her yaştan vatandaşımızın ilgi ve ihtiyacına yönelik bir mantık ile kurguladığımız Hamidiye Kültür Parkına 11 adet tescilli yapımız alanda yer alıyor. Hamidiye Kültür Parkı Projesi, ilimizin Kültür ve Turizm Vizyonun önemli yansımalarından biri. Bir yandan geçmişi koruyor, bir yandan değerlerimizi turizm değerine dönüştürüyoruz. İlimize gıpta ile bakılacak bir Cazibe Merkezi kazandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ayhan sözlerini; “ Yüksek Hızlı Tren ile ilgilide birçok sosyoekonomik araştırma yaptık. Eskişehir ve Konya örneklerini inceledik. Bu illerimizi ziyaret eden vatandaşlarımızın tercihlerini ve ekonomik hareketlerini inceledik. Eskişehir Sazova Parkı, Konya Kelebekler Vadisi gibi projelerin o şehrin turizmine ve ekonomisine olan katkılarını fizibilite ettik. Bugün çok net olarak söyleyebilirim ki Hamidiye Kültür Parkı Projesi, örneğine az rastlanabilecek nitelikte bir proje.Hamidiye Kültür Parkı’nın konum olarak Sivas- Ankara karayolu üzerinde ve Havaalanı mevkiinde olması nedeniyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri olacaktır” şeklinde sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2021, 16:31

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER