AYBABA’dan önemli açıklamalar

Önceki gün bir radyo proğramına katılan DG Sivasspor teknik direktörü Samet Aybaba önemli açıklamalarda bulundu.

AYBABA’dan önemli açıklamalar

Öncelikli olarak takımın şu andaki durumu ve Sivasspor’a gelişiyle ilgili konuşan Aybaba

“Takım olarak tabi her zaman bir eksiğiniz oluyor. Beklenti içinde olduğunuz oyunculardan beklediğinizi alamayabiliyorsunuz. Devre arasına doğru bunlarla ilgili bir plan yapıp değişime gidiyorsunuz, gayet doğal. Biz sezon başı biliyorsunuz yeni çıktık. Ben son 9 hafta kala Sivasspor'a geldim. Şampiyon olarak çıktık oradan. Çok zor bir şey yeni takım yapmak. Farklı duygular lazım, farklı beklentiler, temaslar lazım. Biz çok mücadele ettik, bütçe de biliyorsunuz bu konuda çok önemli. Almamız gereken oyuncuları aldık; ama üç dört hafta geç kaldık. Öyle olunca da lige pek iyi başlayamadık, keşke bu kadroyla başlayabilseydik. Daha da üstüne bir şeyler kayar mıyız diye düşünüyoruz şimdi tabi doğal olarak. Süper Lig'de hiç tecrübesi olmayan yabancıları aldık. Geçen seneden kalan arkadaşlarımız var. Bir kaç tane genç arkadaşımız var. Daha önce Osmanlıspor'da oynayan Bifouma dışında ligde oynayan hiç bir oyuncuyu almadık. Öbür arkadaşlarımızın hepsi Türk futboluna çok uzak. Biz şimdi onlara şöyle diyoruz; dünyanın her yerinden gelerek Türkiye'de toplandık. Çocuklarımız var, sevdiklerimiz var, ailelerimiz var. Oyuncuların hepsiyle aynı fikirdeyiz şu anda, bir aile ortamı oluştu”dedi.

Yabancı futbolcu sınırlamasıylada ilgili görüşlerini ifade eden Teknik direktör Aybaba

“ Rakamlarla isimlerle oynayarak futbolu düzeltemeyiz. 3 mü olsun, 5 mi olsun, 10 mu olsun? Bunlar doğru yaklaşımlar değil. Biz futbolun içindeki sorunları masaya yatıralım, futbol aklını ortaya çıkaralım, eksiklerimizi görelim, onun üzerinden planlayalım; ama bizde böyle bir şey hiç yapılmıyor. Ben 15-20 sene önce bu yabancı sayısının çok olmasının Türk futbolunu etkilemeyeceğini düşünüyordum. Şu an ise söyle düşünüyorum; yabancı oyuncu sayısı serbest, küçük küçük kriterler, yerli oyuncuyla ilgili bir 10 yıllık plan. İlk beş yılında tamamen tesisleşmeye yönelik ve onları eğitecek antrenörleri eğitmeye yönelik bir plan. İkinci beş yılda da oradan üretim almak. Üretim başladıktan sonra 10 yıllık plan içerisinde (biliyorsunuz Almanya, İngiltere bunu yaptılar) eğer biz bunu başarabilirsek, o zaman yukarıdan kısıtlamaya başlayabiliriz. Tamamen yabancı oyuncuya yönelik sistemi yılladır oluşturdunuz  buraya getirdiniz. Şimdi de diyoruz ki yabancı sayısı çok. Bu sistem bağıra bağıra geldi zaten” ifadelerini kullandı.

“ Sivasspor'a nasıl bir hedef belirlediniz?” sorusunuda cevaplayan Samet Aybaba “

 Türkiye'de ekonomisi, yönetim şekli en iyi kulüplerden bir tanesinde çalışıyorum ben. İnanılmaz tesisler yapmışlar, Sivasspor bunları aşmış. Biz de bu sene, geçen seneler 150-200 bin lira olan altyapı teşvikini 4 milyon liraya çıkardık. 80 - 100 oyuncu adedini 900'e çıkarıyoruz. Bütün okulları tarattırıyorum. Bu işi çok iyi yapan yetenekli bir arkadaşımızı bu organizasyonun başına getirdim. Başkanımız ve yönetim kurulu arkadaşlarımız da destek veriyor. Sivas, bundan sonraki seneler, bölgedeki futbol şehri olmaya aday olacak.” Şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 05:00

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER