Atatürk’ün Sivas’tan ayrılışı canlandırıldı

SEYİT ÖMER YILDIZ

Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 1919'da 108 gün kaldığı Sivas'tan ayrılışının 100'ncü yılı dolayısıyla tören düzenlendi. Ulu önderin Sivas’tan ayrılışı Sivas Valiliğinin organizasyonu ile tekrar canlandırıldı.

Atatürk Kongre Müzesi önünde açıklamalarda Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Kongresi'nin 100. yılının kentte coşkuyla kutlandığını söyledi.

100 yıl önceki ruhun, geçmişteki fedakarlığın, güzel bir şekilde anlatıldığını belirten Ayhan, "Atatürk'ü; Sivas'ta 108 gün kalmasının akabinde Sivas'tan aldığı ilhamla, Sivaslıların desteğiyle, cumhuriyetle ilgili oluşturduğu felsefeyle beraber buradan ayrılışının 100. yılında, hep beraber Ankara'ya uğurlayacağız." dedi.

Cumhuriyete giden yolda Sivas'ın çok büyük bir vazife ifa ettiğini vurgulayan Ayhan, "100 yıl önce ve 100 yıl sonra aynı anlayış.  4 Eylül Sivas Kongresi'nin bizim için çok güzel bir miras, çok kutlu bir miras olduğunu hep ifade ediyoruz. Bunu inşallah sürekli etkinliklerle gündeme taşıma noktasında gayret göstereceğiz." diye konuştu.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de Sivas'ın, tarih boyunca emin şehir olma özelliği nedeniyle Cumhuriyet'in kuruluşu döneminde ve Kurtuluş Savaşı'nın meşalesinin ateşlendiği günlerde, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına 108 gün ev sahipliği yaptığını dile getirdi.

Bilgin, Mustafa Kemal Atatürk'ün 2 Eylül'de geldiği Sivas'ta, Türk milletinin karakteri olan bağımsızlık ruhunu, manda ve himayenin kabul edilemeyeceği anlayışını, tüm dünyaya deklare ettiğini sözlerine ekledi.

Son olarak Atatürk'ü canlandıran Sivas Belediyesi tiyatro sanatçısı Bülent Olgun, temsili telgrafçısı Ali İmran Bekyürek ve Sivas Müftüsü rolündeki Eren İçen, müze balkonundan halkı selamlamasının ardından o döneme ait bir araca binip Ankara'ya hareket etmesi canlandırıldı.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 14:28

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER