“Altın Madeni Neden kapatıldı?”

AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Emin Ünlüer, insana veya doğaya verilen bir zarar olmadığı halde Kangal Çetinkaya’daki altın madeninin kapatıldığını söyledi.

“Altın Madeni Neden kapatıldı?”

Mehmet TIRPAN

AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Emin Ünlüer, Kangal Çetinkaya’daki altın madeninin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce kapatıldığını söyledi.O bölgede çıkarılan altının ekonomiye kazandırıldığını ve kazı çalışmalarında herhangi bir canlıya veya toprağa zarar verilmediğinin altını çizen Ünlüer; “Doğaya veya insan sağlığına herhangi bir zarar vermeden altın çıkarılıyordu. ÇED raporu’da alınmıştı. Ancak şikâyet üzerine Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri geldi altın madeninin kapısına mühür vurdu, madeni kapattı. 380 kişinin işine son verdiler. Şimdi Çevre ve Şehircilik İl Müdürüne soruyorum. Burada insana doğaya verilen bir zarar yoktur. Lütfen bu konuda iyi niyetli olalım” dedi.

Hükümetin zamanında maden yasalarıyla ilgili birtakım çalışmalar düzenlemeler getirdiğini, yeraltındaki madenlerin çıkarılıp ekonomiye katkı sağlaması açısından işletmeyen insanlardan alınıp işleten insanlara verilmesinin öngörüldüğünün altını çizen Ünlüer; “Bu kapsamda Kangal’da Çetinkaya bölgesinde altın çıkarılıyordu. Orada Demir Eksport dediğimiz bir firma altın çıkarıyordu. 2013’te altın çıkarılan maden ile ilgili ÇED raporu müracaatı yapıldı. 26’ya yakın kurumdan görüş alındı. Bununla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED raporu verdiği yerde siyanürle altın arandığı için çok iyi takip edilmesi gerektiğini belirtti. Daha sonra Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü incelemeler neticesinde ÇED raporunu verdi. ÇED raporunun alınmasının ardından altın çıkarılmaya devam edildi. Daha sonra Kangal’da yaşamayan Çetinkaya da yaşamayan o köylerde yaşamayan kendine etiket bulma adı altında çıkıp bir takım eylemlere öncülük yapıp aşağı yukarı 22 tane sivil toplum kuruluşu altın çıkarılmasını istemedi ve mahkemeye dava açtı. 2014 yılında ÇED raporunu iptal ettirdiler. 380 kişi çalışıyor burada. Firma tekrar niye kapattınız gerekçesi nedir diye dava açtı. Mahkeme inceleme başlatıldığını, şikayetlerin olduğunu beyan etti. Yapılan incelemelerin ardından bilirkişi raporu ortaya kondu. Bilirkişi raporunda firmaya insan sağlığı açısından veya hayvancılıkla çiftçilikle zararı vardır ifadeleri yoktu. İnsan sağlığı önemli ama raporda insan ve çevreye zararlı bir durum söz konusu değildi. Ancak Altın Madeni bilirkişi raporunda herhangi bir olumsuzluk olmamasına rağmen kapatıldı” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 04:59

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER