“Ahilik birliğin mayasını oluşturur”

“Ahilik birliğin  mayasını oluşturur”

MEHMET TIRPAN

Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mehmet Akgül, bu yıl 33’üncüsü kutlanan Ahilik Haftası nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Ahilik’in Anadolu’da birliğin, beraberliğin, kardeşliğin mayasını oluşturduğunun altını çizen Başkan Akgül, “Şüphesiz ki, Anadolu Ahiliğinin kurucusu Ahi Evran’dır. Ahi Evran, 32 çeşit esnafı teşkilatlandırmış; Kurmuş olduğu Ahilik Teşkilâtı ile sosyal, iktisadî ve siyasî hayatımızı etkileyen; Anadolu’nun vatanlaşmasında ve Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük rol oynamıştır. Anadolunun Türkleşmesi ve islamlaşmasının öncülüğünü yapmıştır” dedi.

Ahiliğin Gayesinin, insanın dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamak ve “Âleme nizâm vermek” olarak belirtildiğini hatırlatan Başkan Akgük, “Ahiliğin özünde “hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalış” Hadis-i Şerifi esas alınmıştır. Ahiler, “dünyayı bir imtihan yeri” olarak kabul etmişler, bu sebeple hayatın bütün alanları ile ilgili ihtiyaca göre yeni sistemler oluşturmuşlardır. Ahilik, halka dönük bir kurumdur. Kendi ticaret çıkarını diğer meslektaşlarından üstün tutmayan kişi mutluluğu halka hizmet edip yararlı olmakta arar. Belli bir süre, bir iş basamağında kalarak olgunlaştırılan çırak-kalfa-usta hiyerarşisi kurmayı ve bu basamaklarda baba-evlat ilişkisi gibi öğreticiye candan bağlanmak suretiyle sanatı, sağlam ahlaki ve mesleki temellere oturtmayı amaçlar. Esnaf ve sanatkârlıkta önemli bir sorun olan üretici-tüketici çıkar ilişkilerini, birbirleriyle sürtüşmeye düşmeyecek şekilde ayarlar. İşe saygı ve çalışkanlık, yardımlaşma ve haksızlığın cezalandırılması da Ahilik kurumunun temel ilkeleri arasındadır. Ahilik geleneğine göre bir ahinin alnı açık olmalı, Eli açık, cömert, yardımsever olmalıdır. Yine sofrası, kapısı açık olmalı, nesi varsa misafiriyle paylaşmalıdır. Günümüz şartlarında da esnafımızın bu mirasa sahip çıkmasını diliyor, Bu duygu ve düşüncelerle tüm esnaf ve sanatkarlarımızın 33. Ahilik Haftasını kutluyorum” şeklinde konuştu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER