Ağır cezalar yazılıyor

Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mehmet Akgül, Küçük esnafa ağır cezalar yazıldığını, esnafın maddi anlamda oldukça fazla sıkıntı yaşadığını ve denetlemelerin uyarıcı nitelikte yapılması gerektiğini söyledi.

Ağır cezalar yazılıyor

Mehmet TIRPAN

Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mehmet Akgül, Bin 500’e yakın üyeleri olduklarını ancak bazı kurumlarla sorun yaşadıklarını söyledi. Denetleme noktasında esnafa ağır cezalar kesildiğini aktaran Akgül: “Sorunların çözüm aşamasında kurumlarda görev yapanların da destek olması gerekiyor. Şehrimizin sosyal yapısına baktığımızda küçük esnaf ağırlıklı bir iliz. Bunların ekonomisinin düzgün olması lazım ki sevdalısı olduğumuz Sivas da sanayimiz ve ticaretimiz gelişsin. Üyelerimize biz nasıl destek veriyorsak Kamu kurumlarının da aynı desteği vermesi lazım” dedi.

Yiyecek Maddesi Yapanlar ve Satanlar Odası’nın üye bakımından Sivas’ta ikinci sırada olduğunu aktaran Akgül: “Biz çoğunlukla denetlemelerde sıkıntı yaşıyoruz. Esnafı denetlemeye çıktıkları zaman tavsiye edici uyarılar yapılmalı. Denetleme yapan kişiler tolero edilecek konularda bile tutanak tutup ceza yazıyorlar. Yazılan cezalarda oldukça ağır. Ceza yazmaktansa uyarıcı olmalarını tavsiye ediyoruz. Bizler ilgili kurumların yöneticileri ile görüşüp ekonomik durumlarını anlatıyoruz. Cezalar yazıldığı zaman dükkânı kitleyip Sivas’tan giden insanlar var. Buradaki yöneticilerin bürokratların esnafımızı bıktırıcı denetimler değil de yapıcı denetimler yapılmasını tavsiye ediyoruz. Ekonomisi zayıf toplumlar her zaman sorunlu toplumlardır. İnsanların ekonomisi düzgün olacak ki memleketimiz gelişsin. Gerçekten Sivas’ta imalat yapan firmalar hijyenik ve temizlik açısından Türkiye’de sayılı iller arasına girer. Sivas gerçekten ayrıcalıklı bir il. Sivas’ın göç vermemesi için biraz tolerans gösterelim. Üyelerimize mesleki eğitim veriyoruz. Kanuni ve hukuki gelişmeleri üyelerimize bildiriyoruz. Kurumlarla yaşanan sıkıntı noktasında birebir müdahil olarak tüm sorunların çözümü aşamasında çalışmalarımızı yapıyoruz. Sivas’ın 2 büyük meslek odasıyız. Üyelerimiz kendi emeğini ve sermayesini ortaya koyup istihdam yaratıp devletine vergisini verip emeği ile çalışan çok değerli kardeşlerimiz. Sivas Valisi Davut Gül’le bu konuyu görüşmek için randevu alacağım. Yaşanan sıkıntıları dile getireceğim. Çözüm yolu arayacağız. Üyelerimizin sorunlarının çözümü noktasında tüm yönetim kurulu arkadaşlarımızla beraber elimizden geleni yapıyoruz. Üyelerimize mesleki eğitim veriyoruz. Kanuni ve hukuki gelişmeleri üyelerimize bildiriyoruz. Kurumlarla yaşanan sıkıntı noktasında birebir müdahil olarak tüm sorunların çözümü aşamasında çalışmalarımızı yapıyoruz. Sivas’ın 2 büyük meslek odasıyız. Üyelerimiz kendi emeğini ve sermayesini ortaya koyup istihdam yaratıp devletine vergisini verip emeği ile çalışan çok değerli kardeşlerimiz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2017, 05:45

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15