AFAD Gönüllüleri tatbikat yaptı

AFAD Gönüllüleri tatbikat yaptı

MEHMET TIRPAN

Son zamanlarda sık sık yaşanan deprem olaylarının ardından tüm Türkiye’de adeta teyakkuza geçildi. 81 ilde olası bir doğal afete karşı tatbikalar ve hazırlıklar yapılmaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı 2019-2020 yılını afetlere hazırlık yılı ilan etmesinin ardından Sivas İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri ve ilimizdeki afet gönüllüleri Paşabahçe Mesire alanında tatbikat yaptı. 46 AFAD gönüllüsünün de katıldığı tatbikat programında Doğada yürüyüş teknikleri, ip düğümleme, tırmanma ve termal kamera ile arama kurtarma eğitimleri verildi. Daha sonra bölgede eğitim verilen konulara ilişkin tatbikat yapıldı.

Gerçekleşen etkinlik ile ilgili bilgiler veren yetkililer, Açık havada gerçekleşen ve 46 kişinin katılımı ile yapılan etkinliğin oldukça etkili ve faydalı olduğunu belirterek, “Tatbikata katılan tüm Afet gönüllülerine ve personelimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Afete hazırlık yılı olan ilan edilen 2020 yılında Afet riskini anlamak, Afet çantası, Toplanma alanları, Afet sigortası, Bina Güvenliği, Gönüllü ol, Afet anı tatbikat gibi bir çok konu ele alınacak. AFAD gönüllülük sistemi ile toplumda afet bilinci yaygınlaştırılacak ve AFAD gönüllülerinin sayısı artırılacak.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER