Acildeki doktor sayısı 2 katına çıkarılacak

Acildeki doktor sayısı  2 katına çıkarılacak

MEHMET TIRPAN

Numune Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Emin Ertan Temizöz, Kurban Bayramı boyunca sağlık hizmetlerinin aksamaması ve gerekli tıbbi-cerrahi müdahalelerin zamanından etkin bir şekilde yapılabilmesi amacıyla tedbirlerin alındığını söyledi.

Kurban Bayramı süresince herhangi olumsuzluğa meydan vermemek adına gerekli tedbirlerin alındığını aktaran Başhekim Temizöz, “Genel acilimizin kırmızı, sarı ve yeşil alanlarındaki doktor sayımızı artırdık. Yani doktor sayımızı 2 katına çıkardık. Acil servisimizde bayram süresi boyunca branş görevlileri ve pratisyenler hariç 8 doktor görev alacak” dedi.

İhtiyaç duyulması halinde diğer alanlardaki doktorların da olası bir hastalık durumunda anında hastaya müdahale edebileceğini aktaran Başhekim Ertan Temizöz, “Kurban Bayramı süresince vatandaşların sağlık noktasında herhangi bir problem yaşamaması için gerekli tedbirleri aldık. Doktor ve uzman sayımızı artırdık. Kurban Bayramında genellikle kurban kesimi sırasında yaralanmalar meydana geliyor. Bu konuda vatandaşların daha dikkatli olmalarını istiyoruz. El ve kolda meydana gelebilecek bıçak kesikleri ciddi sonuçlar doğurabilir. İlkyardım amacıyla, kanayan yaranın üzerine temiz bir bez veya varsa gazlı bez konulup bastırılmalıdır. Kanamalarda ve kesiklerde, öncelikle kan kaybı önlenmelidir. Atardamar kesiklerinde çok kısa zamanda müdahale edilmediği takdirde, ileri derecede kan kaybı gelişebilir. Dolayısıyla, kesilen atardamarsa, hiç zaman yitirilmeden kişi hastaneye ulaştırılmalıdır. Atardamar kesilerine bağlı kanamalar, fışkırır tarzdadır ve çok şiddetli olur. Üzerine bası uygulansa da kanamayı durdurmak mümkün olmaz. Mutlaka hastane bakımı ve cerrahi tedavi gerekir. Kanayan yaranın içinde bıçak, tahta parçası gibi yabancı cisim varsa çıkarılmamalı ve acilen hasta acil servise getirmeli” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER