Açık cezaevinin yeri belli oldu

Mevlana Mahallesinde bulunan ve etnografya müzesine dönüştürülecek olan açık cezaevi için yeni yer belli oldu. Konu hak kında açıklama yapan Sivas valisi Davut Gül yeni açık cezaevi mevcut cezaevinin yan tarafına yapılacağını söyledi.

Açık cezaevinin yeri belli oldu

Açık cezaevinin yeni yeri belli oldu.

Sivas’ta yıllardır konuşulan Yarı Açık Cezaevi’nin müzeye dönüştürülmesi fikri için somut adımlar atılmaya başlandı. Bu kapsamda yeni bina için yer belirlendi.

Konuya ilişkin Sivas Arkeoloji müzesi ziyaretinde açıklamalarda bulunan Sivas Valisi Davut Gül yeni açık cezaevinin mevcut cezaevinin yan tarafına yapılacağını söyledi.

Gül şunları kaydetti: “Tam müzemizin karşısında açık cezaevi olarak kullanılan bir bina var. Ona yeni bina yapılması ile ilgili süreç devam ediyor. Bu konuyu M illi Eğitim Bakanımız birebir takip ediyor. Yeni bina yapıldığında şuandaki mevcut açık cezaevi restorasyona alınarak müze olarak Sivaslıların hizmetine sunulacak. Mevcut binamız da çok güzel bir bina tarihi bir bina. Bu bölgede şehrin nefes aldığı müzelerin, eserlerin sergilendiği bir yer olacak. Tabi bunun yaklaşık olarak bir iki yıl içerisinde yapılması planlanıyor. Hemşerilerimizden bize bir iki yıl müsaade etmelerini istiyorum. Açık cezaevi içinde yeni yerimiz bulundu. Mevcut ceza evinin yan tarafına yapılacak. Adalet bakanlığına teklif edildi. Şuan orada çalışma devam ediyor. Muhtemelen gelecek senenin başı gibi orada da inşaat başlar. Yılın sonuna  doğru da biter. Açık ceza evlerinde çok komplike bir inşaat olmadığı için bir yıl içerisinde bitirileceğini düşünüyoruz. Eş zamanlı olarak ta biz buranın projelerini yapacak. Restorasyon projelerini çıkartacağız. Yani tahmini olarak iki, iki buçuk yıl içerisinde buraya müze olarak geçmiş olacağız” dedi.

Müzeleri insanlar canlandırır

Sivas etnografya müzesinde de incelemelerde bulunan vali Gül, Müzede yaklaşık 1216 eser sergilendiğini belirterek,”Müzeleri tabi eserlerden ziyade  insanlar canlandırır. Sivaslılar buraya ne kadar çok gelir giderlerse, ne kadar ilgi gösterirlerse o kadar canlı olur. Ama şuanda da ziyaretçi sayısı azımsanacak kadar değil. Gelen giden var tabi ama en iyi her zaman mümkün. Biz istiyoruz ki Sivaslılar çocuklarının ellerinden tutarak boş buldukları her vakitte müzeye getirsinler. Bunlarla tarih bilinci gelişmiş olsun” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2016, 06:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER