81 ile “Önlem” genelgesi

İçişleri Bakanlığı, yaz aylarının gelmesiyle artan düğün, nişan ve kutlama gibi etkinliklerde, havaya ateş açılmasının, yüksek sesle tezahürat yapılmaması,, klakson çalınmaması patlayıcı madde ve buna benzer madde kullanmasının engellenmesi için valiliklere genelge gönderdi.

https://youtu.be/FFq6_nxWHSQ

ŞEREF GÜLMEZ

İçişleri Bakanlığı, yaz aylarının gelmesiyle artan düğün, nişan ve kutlama gibi etkinliklerde, havaya ateş açılmasının, yüksek sesle tezahürat yapılmaması,, klakson çalınmaması patlayıcı madde ve buna benzer madde kullanmasının  engellenmesi için valiliklere genelge gönderdi.İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine tekrar gönderilen genelgede, ülke genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama faaliyetlerinde valiliklerce alınması istenen önlemler sıralandı.İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde şu ifadelere yer verildi;  “Vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamı içinde yaşamaları Devletimizin asli görev ve sorumluluklarındandır. Bu nedenle vatandaşlarımızın günlük hayatlarında aksama ve sıkıntı olmaksızın idamesine ilişkin her türlü tedbiri alma yetki, görev ve sorumluluğu kamu idarelerindedir.İlimizde motorlu taşıt sürücüleri tarafından gereksiz yere kullanılan kornaların çevreyi rahatsız ettiği ve insan sağlığını olumsuz etkilediği, kornaların amacı dışında kullanıldığı, sürücülerin korna çalmayı alışkanlık haline getirdiği,  asker uğurlama, düğün ve sportif müsabakalar v.b. faaliyetler sonrasında araç konvoylarının oluşturulduğu, konvoylarda yer alan araçların trafik kurallarına uymadıkları, özellikle gençlerin ve çocukların araç camlarından sarktıkları, bayrak ve flama sallayarak diğer araç ve yayalar için tehlike oluşturdukları, araç içerisinde yüksek sesle tezahürat yaptıkları, alkol aldıkları vatandaşlarımızdan gelen şikayet veTaleplerden anlaşılmaktadır.Bu itibarla İlimiz dahilinde;

1-Asker uğurlama, düğün ve sportif müsabakalar v.b. faaliyetler sonrasında oluşturulan konvoylarda, araçlar 2918 sayılı Trafik Kanununda belirtilen araç takip mesafesinde seyredecekler, sürücüler trafik kurallarına uyacaklar, yolu kullanan diğer sürücü ve yayaları taciz edip tehlikeye atmayacaklar, araç camlarından sarkılmayacak,yüksek sesle tezahürat yapılmayacak, klakson çalınmayacak, ateşli silah ve patlayıcı madde ve buna benzer madde kullanmayacaktır.

2-Motorlu taşıt sürücüleri tarafından, vatandaşların rahat ve huzurunu bozacak şekilde gereksiz veya gereğinden uzun ve ayarsız olarak uzun süre klakson çalınmayacaktır.

3-Motorlu taşıt sürücüleri tarafından, araçlarda ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazları vatandaşların rahat ve huzurunu bozacak şekilde yüksek sesle kullanılmayacaktır.

4-Bu karar gereği için Kaymakamlıklara, İl Jandarma Komutanlığına, İl Emniyet Müdürlüğüne gönderilecek ve düğün için izin talebinde bulunan düğün sahiplerine bu kararların tebliğ edilmesi sağlanacaktır.

5-Kamu kurum ve kuruluşları tarafından personele, Valiliğimiz İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından da yerel basına bu kararların duyurulması sağlanacaktır.

6-İş bu yasaklama kararına uymayanlar hakkında, fiilleri ayrıca bir suç oluşturmuyorsa, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 66 ıncı maddesi delaletiyle 5326 sayılı Kabahatler Kanun hükümlerine göre cezai işlem uygulanacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 14:57

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER