75 dekarlık Mera Islahı yapıldı

Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 2016 yılında uygulamaya konulan Mera Islah çalışmaları kapsamında 75 dekar alanda ıslah çalışmaları yaptı. İl Müdürlüğü 2018 ve 2019 yılı hedefleri hakkında da bilgi verdi.

75 dekarlık Mera Islahı yapıldı

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Mera Islahı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Müdürlük, 2016 yılında uygulamaya konulan Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında 75 dekarlık alanda yapılan çalışmaları ve ileriki yıllardaki hedeflerini açıkladı. Yapılan açıklamada, ‘’Uzun yıllardır verimli olarak kullanılamayan Akıncınlar İlçesi Yeşilyazı Mahallesi meraları için İl Müdürlüğümüzce 2016 yılında hazırlanarak uygulamaya konulan Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında yaklaşık 75 dekar mera alanının kova (junkus) ve ılgınlardan temizlenmesi çalışmaları tamamlanmıştır. Mera alanının temizlenme işi tamamlandıktan sonra 2018 yılı bahar aylarında ön bitki ekimi ( arpa fiğ karışımı)  yapılacak 2019 yılında ise; ak üçgül, lolium perenne, kamışsı yumak ve domuz ayrığı bitkileri karışımından oluşan bitkiler ile suni mera tesisi yapılacaktır. Yine proje kapsamında Yeşilyazı Mahallesine 10 adet sıvat dağıtımı yapılmıştır’’ denildi.

Mera Islahı çalışmalarının amacı hakkında ise, ‘’Meraların verimliliğinin ve mevcut bitki örtüsünün artırılması, erozyona neden olabilecek şekilde çıplaklaşmış alanların yeniden kazandırılması ve verimli hale dönüştürülmesi planlanmaktadır. Ayrıca, Kırsal Kalkınma hamlesinin başlaması, verim potansiyeli yüksek olan hayvan ırklarının bölgeye getirilmesi, köylülerin ortak olarak kullandıkları mera alanlarında sürdürülebilir bir yönetim şekli geliştirilmesi, mera ıslahı çalışmalarında köylü ve çiftçi katılımının sağlanması, birim alandan elde edilen verimin daha az emek ve işgücü harcanarak sağlanması amaçlanmaktadır’’ denildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 05:25

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER