“500 kişiyi kaybettik”

Covid-19 salgınının Sivas’ta görülmesinin ardından yapılan test ve hasta sayılarına değinen İl Sağlık Müdürü Fethullah Selçuk Moğulkoç , “Sivas’ta toplam 285 bin test yapıldı. 65 bin pozitif vaka tespit edildi. Bunların da 61 bini şifa buldu, diğerleri ayaktan ve yatarak takipte. Şu an yatan hasta sayımız 240 kişi. Yoğun bakımda 45 hastamız var ve bunlardan 5 tanesi entübe. Bu zamana kadar Sivas’ta 500 den fazla vatandaşımızı Korona virüs nedeniyle kaybettik” dedi.

SEYİT ÖMER YILDIZ

İl Sağlık Müdürü Fethullah Selçuk Moğulkoç korona virüste Sivas’ta ilk günden bugüne kadar ki vakaları değerlendirerek son durum hakkında da bilgiler verdi.

Salgının başlangıcından beri ilimizdeki sağlık kuruluşları ile birlikte ortak hareket ettiklerini ifade eden Moğulkoç ; “Covid salgını noktasında durum ciddi. Şu anda Sivas’ta en çok görülen İngiliz Mutantı dediğimiz mutant türü. Bakanlığımız da bunu normal virüs olarak tanımlıyor. Daha önce vefat edenlerin yaş ortalaması daha yüksekti şimdi daha aşağılara gelmeye başladı. Ancak bizim için sevindirici olan yoğun bakım hasta sayımızın azalması” dedi.

Sivas’ta toplam 285 bin test yapıldığını yapılan testlerin 65 bininin pozitif çıktığını vurgulayan Moğulkoç, “Şu an yatan hasta sayımız 240 civarında. Hastalarımızın 167’si Numune Hastanemizde yatıyor. İlçelerimizde ise 60 hastamız çeşitli hastanelerde tedavi görüyor. Şimdiye kadar Sivas’ta 500’ün üzerinde maalesef covid’ten vatandaşımızı kaybettik. Özellikle vakaların çok arttığı dönemde yoğun bakımlarımızda biraz artış oldu ama altından kalkamayacağımız bir hale gelmedik. Şu anda da üçüncü dalga olarak değerlendirilen bu süreçte de belli bir kriterde gidiyoruz. Ciddiyet devam ediyor. Tüm vatandaşlarımızın bu konuda özellikle bakanlığımızın açıkladığı hassasiyetler noktasında kurallara titizlikle uymasını rica ediyoruz. Gerçekten çok zor bir süreçten geçiyoruz. Kurallara uyulması çok önemli” ifadelerini kullandı.

“203 BİN KİŞİYİ AŞILADIK”

İl genelinde yapılan aşılama çalışmalarına da değinen İl Müdürü Moğulkoç, “İlimize 193 bin Sinovac ve 10 bin 500 adet de Biontech aşısı geldi. 180 bin vatandaşımızın aşılamasını yaptık. Diğer illerde ikamet eden ancak Sivas nüfusuna kayıtlı olan vatandaşlarımızla birlikte 203 bin vatandaşımızı aşılamış olduk. Sırası geldiği halde aşı yaptırmayan vatandaşlarımızı ziyaret ettik. Ocak ayında 13 tane, şubat ayında 93, mart ayında 285, nisan ayında ise 50 aşı yaptırmayı kabul etmemiş vatandaşımızla görüşerek evlerinde aşıladık” dedi.

Sivas merkezli olarak her hangi bir vaka artışı beklemediklerini vurgulayan Moğulkoç, “İlimize yapılacak olan göçlerden dolayı bir artış olabilir. Özellikle İstanbul, Ankara, Bursa ve Kocaeli bölgesinden Sivas’a çok fazla gelen insanlar var. Yaşanan hareketlilik net bir şekilde tespit ediliyor. Şu anda Sivas’ta en çok görülen İngiliz Mutantı dediğimiz mutant türü. Bu tür genellikle büyükşehirlerde görülüyor. Bakanlığımız bu türü normal virüs olarak tanımlıyor. Bu tür vefat edenlerin yaş ortalamasını aşağılara çekmeye başladı. Bu nedenle Sivaslılar olarak kurallara riayet edelim” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2021, 14:22

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER