400 yıldır korunan kitaplar satışta

Bünyesinde yaklaşık olarak 50 bin tek kitabı barındıran sahaf ikinci el kitapları hem internetten hem de iş yerinde satıyor. İkinci el kitap satışından oldukça memnun olan Mikail Toga, kitapların fiyatlarının oldukça düşük olduğunu söyledi.

400 yıldır korunan kitaplar satışta

SÜMEYRA DENİZ

En güçlü dönemlerini Osmanlı Devri’nde yaşayan Sahaflara Sivas’ın ara sokaklarında az da olsa rastlamak mümkün.  O sahaflardan bir tanesi de yaklaşık 12 yıldır bu işi yapan Mikail Toga. 2004 yılında sınıf öğretmenliğinden emekli olan Toga sonrasında sahaflık işine gönül verdiğini aktardı.

Bu işi zevkle yaptığını belirten Toga, “2004 yılında sınıf öğretmenliğinden emekli olduktan sonra bu dükkânı açtık. Bu dükkân daha önce oğlum tarafından işletiliyordu. İmranlı ilçesinde ki o ufak sahafımızı buraya getirerek büyüttük. Ben de emekli olduktan sonra buraya geldim ve Sivas’ın en büyük sahafını açmış olduk“ dedi.

Sahaf oluşturmak için topladıkları kitapların hikâyesini anlatan Toga, “Benim oğlum daha önce bir sahafın yanında çalışıyordu geçen yıl o sahaf rahmetli oldu. Toplu olarak ondan 5 bin kitap aldık. Ve sahaflık hayatına başlamış olduk. Birçok kapanan sahaftan kitaplar aldık. Ankara’dan kitaplar getirttik. Dükkânımızda 5, 6 kapanan sahafın kitabı var. Yaklaşık 60 bin civarı kitabımız var. Kitapların 50 bin adetinden sadece elimizde 1 tane var. 10 bin âdetinden ise dükkânımızda 2’şer adet var. Osmanlıcadan Arapçaya 400 yıllık kitaptan tutun da 100 yıllık kitaplara kadar kitaplarımız var ayrıca elimizde 5 bin civarı da dergi var“ ifadelerini kullandı.

Birebir satışların yanı sıra internet üzerinden de yaklaşık 15 yıldır kitap satışı yaptıklarını aktaran Toga, Sivas’ta yalnızca 4 sahaf olduğunu ve bu sahaflık işini yapanlar için belediyenin sahaflar çarşısı gibi bir proje yapmasının daha güzel olabileceğini ifade etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2018, 04:10

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER