3,5 ton atık ilaç imha edildi

3,5 ton atık ilaç  imha edildi

MEHMET TIRPAN

37. Bölge Sivas Eczacı Odası Başkanı Bahadır Eren, Atık ilaç toplama kampanyasının devam ettiğini, yaklaşık 1 yıl  içerisinde 3,5 ton ilacın imha edildiğini söyledi.

26 eczane ve 26 sağlık ocağında toplam 52 noktada atık ilaç kutularının olduğuna dikkat çeken Başkan Eren, “Atık ilaç kutularımıza vatandaşlar tarihi geçmiş ilaçları atıyorlar. Dolan atık ilaç kutularını Belediyeye bildiriyoruz. Atık ilaçlar toplanıyor Ankara’da lisanslı imha firmasına gönderiliyor. Bu ilaçlar ciddi derecede çevreye zarar veriyordu. 3,5 tona yakın evlerde son kullanma tarihi geçmiş atık ilacı imhaya gönderdik. Atık ilaçların imhasını çevre ve doğa sağlığı adına çok önemli görüyoruz. Projemiz 1 yıllıktı ancak bu projeyi devam ettireceğiz. Vatandaşlar evlerindeki atık ilaçları en yakın eczanelerdeki atık ilaç kutularına bırakmalarını rica ediyorum” dedi.

İçerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde eczacılar kesintisiz ilaç hizmeti vermeye devam ettiğininde aaltını çizen Başkan Eren, “Dünyada ve ülkemizde kesintisiz sağlık hizmetinin yürütülmesinde önemli rol üstleniyoruz. Bizler her zaman söylediğimiz gibi halkın ilaç danışmanlarıyız. Kovid 19 salgını süresince diğer sağlık paydaşlarımızla birlikte en ön saflarda mücadele verdik vermeyede devam edeceğiz. Bu süreçte kayıplarımızda oldu. Bu mücadelede hayatını kaybeden eczacı ve eczacı yakınlarımızla beraber tüm sağlık çalışanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Pandemi döneminde eczacılarımızın hastalıktan korunması adına bir dizi tedbirler almıştık. Maske, mesafe ve hijyen noktasında vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını istiyoruz. Son zamanlarda şehrimizdeki nüfusun azalması ile vaka sayılarında düşüş olduğunu görüyoruz. İnsanlarımız bu tedbirlere de dikkat ediyorlar. Okullarında açılmaya başlaması ile birlikte çocuklarımız ve geleceğimiz için tedbirlere uyarak sağlıklı günlerimize biran önce dönmeyi temenni ediyoruz. Son zamanlarda hastanelerde yaşanan sağlık personeline şiddet konusu da bizleri üzüyor. Hastalarımızın ve yakınlarının daha dikkatli olmaları gerekiyor. Hep birlikte dikkat edersek sağlıkta şiddete dur diyebiliriz. İlk zamanlarda maske bulunması noktasında sıkıntılar vardı. Şuanda maske sıkıntısı yok. Bizler sadece ecza depolarından maske alıyoruz. Fiyatları da deponun belirlediği rakamlarla sattık. Bizler hiç bir zaman maske fiyatlarını yükseltmedik. Halkımızdan özellikle dışarda satılan maskeleri almasınlar. Eczanelerde bulunan maskeler dah sağlıklı ve kaliteli. Maske bir medikal araçtır. Maskelerin koruyucu olabilmesi için belirli özelliklerinin olması lazım. Vatandaşlar maske alırken biraz daha dikkatli olmalı. Piyasada satılan çoğu maskenin koruyucu özelliği yoktur. Diğer bir nokta kullanılan maskeler yerlere atılmamalı” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER