300 koyun projesinin detayları belli oldu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının köye geri dönüşleri sağlamak için çiftçilere 300 Koyun projesinin ayrıntıları belli oldu. Projeden faydalanmak isteyen çiftçiler müracaat edebilecekler.

300 koyun projesinin detayları belli oldu

YÜKSEL MENEKŞE

300 koyun projesinde günlerdir beklenen detaylar belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından TİGEM, projenin detaylarını açıkladı. 'Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi' kapsamında açıklanan projeye göre, en az bin 666 üretici ile sözleşme imzalanarak, çiftçiye ilk yıl 500 bin baş damızlık koyun verilecek. Buna göre; TİGEM, Ziraat Bankası aracılığı ile; sözleşme imzalayacağı yetiştiriciye 300 başa kadar küçükbaş hayvanı ücreti karşılığında satacak. Bakım, besleme ve hayvan sağlığı masrafları için avans verecek. TİGEM, doğacak kuzuların alımını garanti edecek ve taban alım fiyatını önceden belirleyecek. Üretilecek yapağı ve süt yetiştiricinin olacak. TİGEM, Ziraat Bankası aracılığı ile; üretim sürecinde, yetiştiriciye bakım ücreti ve sigorta bedelini avans olarak verecek. Bunun yanında sözleşme imzalayacağı yetiştiricilere kendi işletmelerinde eğitim verecek. Sütten kesimi müteakip kuzuları alarak, masraflar düşülerek hak edişi üreticiye ödenecek. Alınan dişi kuzularla üretim zinciri büyüyerek devam edecek. Üretici hayvanlara TARSİM sigortalarını yaptıracak.

BAŞVURU SÜRECİ ŞÖYLE İŞLEYECEK

Oluşturulacak web sitesinde müracaat şartları ve başvuru kriterlerinin yayınlanması. Elektronik ortamda yetiştiricilerin ön başvurularının belgeleriyle alınması. Başvuruların TİGEM tarafından değerlendirilmesi. TİGEM tarafından başvuruları kabul edilen yetiştiricilerin Ziraat Bankası tarafından değerlendirilmesi. Kazananların duyrulması. Kredisi onaylanan yetiştiriciler ile Ziraat Bankası ve TİGEM arasında sözleşmelerin imzalanması. Hayvanların temini ve teslim edilmesi. Teslim edilen hayvanların İl/İlçe Müdürlükleri tarafından aşılama ve küpelenmesinin ücretsiz olarak yapılması. Yetiştiriciye bakım giderleri ve sigorta bedeli için avans verilmesi. Doğacak dişi kuzular için TİGEM tarafından yetiştiriciye alım garantisi verilmesi. Alınacak dişi kuzuların Bakanlığın diğer projelerinde değerlendirilmesi.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

300 koyun projesinden yararlanacaklarda şu kriterler aranacak: Üretim yapacağı yerin mera alanı, Kaba yem üretebilirliği, Hayvan varlığı, Cinsiyet ve yaşı (Genç çiftçi olması önemlidir), Hayvan barınağına sahip olması, Halen hayvancılıkla uğraşıyor olması gibi kriterler göz önüne alınacak. 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2018, 05:45

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER