22 Sağlık ekibi evde sağlık hizmeti veriyor

Sivas’ta yatalak olan ve hastaneye gidemeyen aylık yaklaşık 2 bin 269 hastaya evde sağlık hizmeti veriliyor. İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren 22 ekip Sivas merkez ve ilçelerdeki yatalak hastalara veya hastaneye gitme imkânı olmayan kişilere evde sağlık hizmetleri veriyor.

22 Sağlık ekibi evde  sağlık hizmeti veriyor

MEHMET TIRPAN

Evde sağlık hizmetleri il genelinde 22 ekiple yürütülmeye devam ediliyor. Bu kapsamda aylık 2 bin 269 hastaya hizmet veriliyor. Evde sağlık hizmetleri uygulaması çerçevesinde hizmet veren 22 ekibin 4’ü merkezde, 18’i ise ilçelerde faaliyet gösteriyor. Sivas nüfusunda yaşlı oranının yüksek olması sebebiyle evde bakım hizmeti alan sayısı da her geçen gün arttığı edinilen bilgiler arasında. Evde sağlık hizmeti alan kişilerin evlerine gidilerek hastalara enjeksiyon, yara bakımı, pansuman, sonda takımı hizmetleri veriliyor. Hastaların İğneleri ve ilaç tedavileri takip ediliyor. Aynı zamanda evde bakım hizmeti alan hastalara diş tedavisi de evlerinde yapılıyor. Genellikle yürüyemeyen, hareket kısıtlılığı olan, ameliyattan çıkmış olan veya hastaneye gidip gelmekte problem yaşayan hastalara evde sağlık hizmeti veriliyor.

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ NEDİR?

Evde sağlık hizmeti sunumuna ihtiyacı olan bireylere evinde ve aile ortamında hastayı takip eden uzman hekimin planladığı tedavi çerçevesinde ve gerekli gördüğü; muayene, tetkik, tahlil, tedavi ve tıbbi bakım hizmetlerinin verilmesidir. Aynı zamanda eğitimli personel ile sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsamaktadır.

Evde sağlık hizmetleri bireylerin ihtiyacı olan tüm sağlık hizmetleri konusunda deneyimli uzman bir kadro ile kendi ev ortamlarında hizmetin verilmesini sağlamak ve hizmet alan bireylerin yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlamaktadır.

KİMLER YARARLANABİLİR?

Yatağa bağımlı hastalar, Terminal dönem palyatif bakım hastaları, İleri derecede KOAH vb. solunum sistemi hastaları, Son dönem kanser hastaları, İleri derecedeki kas hastaları, Yatağa bağımlı engelli spastik çocuk hastalar, Aşırı şişman, hareketi kısıtlı hastalar, Son dönem destekleyici tedavi alması gereken hastalar

VERİLEN HİZMETLER NELERDİR?

Muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, Lüzum halinde ilgili dal uzmanlarının konsültasyonu, Tıbbi cihaz, malzeme ve ilaç raporlarının çıkarılmasına yardımcı olunması, Gerekli durumlarda (acil durumlar hariç) hastanın evden sağlık kurumuna veya sağlık kurumundan eve naklinin sağlanması, Evde sağlık hizmeti kapsamına alınan hastaların ağız, diş ve diş eti problemlerinin tedavisinin yapılması

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİNİN İŞLEYİŞİ NASILDIR?

Evde Sağlık Hizmetleri randevu sistemine dayalı olarak, mesai saatleri içerisinde, başvurudan 24 saat içinde hizmet verme esasına göre çalışmaktadır. Evde sağlık hizmeti almak isteyen hastalar veya yakınları Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi 444 38 33(ULUSAL ÇAĞRI MERKEZİ) nolu telefonu arayarak ilk başvuru yapılır. Eğer kayıtlı hasta iseler Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi(0 346 224 63 03)aranarak randevu alınır. Başvuruyu alan koordinasyon merkezi çalışanı tarafından adres ve hizmet doğrultusunda evde sağlık hizmetleri ekiplerine yönlendirme yapılır. Randevular hasta durumlarına göre birim hekimlerince düzenlenmesi yapılmaktadır. Evde sağlık hizmeti ekibi tarafından hasta bireyin yerinde evde sağlık hizmeti gereksinimi tespit edilir. Tespit sonucunda bireyin evde sağlık hizmetinden yararlanma kapsamında tedavi vb. hizmetleri bireyin evinde ziyaret edilerek yapılır.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER