“2021 hasat yılı olacak”

2020 yılında yaşanan tün sıkıntılara rağmen, tarım, eğitim, sanayi ve turizm noktasında bir çok projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Vali Salih Ayhan, “Hayallerimizi 2020’de hedeflere dönüştürdük. 2021’de hedeflerimizin gerçeğe dönüşeceği yıl olacaktır. Bunun için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Tabiri caizse 2019 ve 2020 yılında tohumları ektik. 2021 hasat yılı olacak” dedi.

“2021 hasat yılı olacak”

SEYİT ÖMER YILDIZ

2021 yılının ilk koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. İl protokolü, Kaymakamlar ve Kurum Müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Sivas’a yapılan ve yapılacak olan yatırımlar anlatıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Vali Salih Ayhan, 2020 yılına genel olarak bakıldığında yatırım ve projeler açısından hedeflerine ulaştıkları bir yıl olduğunu söyledi.

Sivas’ta güzel bir birliktelik olduğunu ve ortak akılla hareket edildiğini aktaran Ayhan, “32 kurum ve kuruluşuna ait 2020 yılı yatırım programında yer alan toplam bedeli yaklaşık 21,6 Milyar TL olan 1 bin 311 adet projenin 2020 yılı ödenek gerçekleşmesi yüzde 84 düzeyinde bu yaklaşık 3 Milyar 177 Milyon TL. Kırsal Kalkınma noktasında gerek İl Özel İdare gerekse KÖYDES yatırımlarımızda yer alan işlerimizin tümünü tamamlamış durumdayız. 2020 yılında DAP, ORAN, TKDK ve KOSGEP gibi finanskaynağı sunan yapılardan aldığımız destek 92 Milyon TL’nin üzerinde” dedi.

Sadece ülkemiz için değil, dünya olarak çeşitli zorluklarla imtihan olduğumuz bir yılı geride bıraktığımızın altını çizen Ayhan, “Salgın sürecinde Sivas, kurumsal altyapı ve koordinasyon becerisi ile başarılı sınavlar verdi. Bu başarıda sizlerin, çalışanlarınızın çok büyük emeği var. Bizler ilk andan beri ön görüp ön alan, salgını çok boyutlu olarak değerlendiren kurullarımızla, aldığımız kararlarla, uygulamalarımızla çoğu zaman öncü olduğumuzu da ifade etmek isterim. Öyle bir süreç düşünün ki sağlık ordumuzun sistemi ayakta tutarak virüsle mücadelesini sürdürmesi için kolluk kuvvetlerimiz denetimlerle destek oluyor. Kolluk kuvvetlerimizin sahanın tümünü etkin bir biçimde kontrol edebilmesi için muhtarlarımız, imamlarımız, öğretmenlerimiz onlara desteğe koşuyor. Evlerine çekilen vatandaşlarımızın elleri kolları olmak için vefa sosyal destek ekiplerimiz herkese yetişiyor. Uzaktan eğitimin bir fırsat eşitsizliği yaratmaması için belediyelerimiz, Vakıflarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız adeta yarışıyor. Diğer yandan ekonominin, üretimin ve tedarikin aksaması için OSB’de işçilerimiz, tarlalarda çiftçilerimiz daha fazla alın teri döküyor. Bizim en büyük gücümüz “işte bu birliktelik ve işbirliğimiz”. Çok şükür salgının seyri açısından bugün oldukça iyi bir noktadayız ama elbet henüz bitmiş değil. Genel vaka durumu olarak sayılarımızda %90’lık bir azalma söz konusu. 2021 yılı itibariyle yine devletimiz için gündemin ilk maddesi olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

2021 YILINA BÜYÜK HEDEFLERLE GİRDİK

Göreve geldikleri ilk günden itibaren Ortak Akıl ile belirlenen eğitim, tarım, turizm ve sanayi odaklı çalışmaları yürüttüklerinin altını çizen Vali Ayhan, “ Tarımda üretimi ve ARGE’yi hedef alan, turizmde doğal kültürel tüm zenginliklerimizi bir turizm değerine dönüştürebilen, Sanayide istihdamı ve kümelenmeyi temel alan bir anlayış ile 2020 yılını tamamlayarak 2021 yılına büyük hedefler ile girdik” dedi.

Genel olarak baktıldığında hayata geçirilen projelerin tabiri caizse hasadını 2021 yılında yapacakları aktaran Ayhan, “Sorumluluk mevkiinde olan sizlerin bugün sırtınızdaki yük çok daha ağır, çok daha anlamlı. Hep birlikte daha güçlü bir Sivas daha güçlü bir Türkiye için var olan gücümüzle çalışacağız. Dikkatinizi çekmek istediğim bir husus daha var. İçişleri Bakanlığımız tarafından 2021 Yılı Afet Eğitim Yılı olarak belirlendi. Bildiğiniz gibi 2020 yılında ülkemiz birçok afet ile de karşı karşıya kaldı. 2020 yılında deprem hareketliliklerine baktığımızda bir önceki yıla oranla %43 oranında bir artış görüyoruz. Bu durum bize afetlerle mücadele konusunda her an hazır olmamız gerekliliğini çok net gösteriyor. Bireyler ve kurumlar temelinde bir bilinç ve eğitimle mümkün olan bu hazırlık için üzerimize düşen görevleri sizlerle birlikte en iyi şekilde yapacağız. AFAD İl Müdürlüğümüzün örnek nitelindeki İl Risk Azaltma Planı (İRAP) bu süreçte bizim rehberimiz olacak. 2021 yılını her tür afete karşı bir farkındalık ve eğitim yılı olarak en verimli şekilde geçireceğiz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.


SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER