2020’DE KONUT FİYATLARI ARTACAK

2020’DE KONUT FİYATLARI ARTACAK

HABER MERKEZİ

Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır; ilimizde emlak sektörünün 2019 değerlendirmesini yaparak 2020 beklentilerini açıkladı.

Sivas’ta 2017 yılında 20 bin civarında olan konut stokunun 2019 yılı sonu itibariyle 10 binlere kadar gerilediğine dikkat çeken Başkan Çayır, 2020 yılında konut fiyatlarının artacağına vurgu yaparak yatırım yapmak isteyen Sivaslıları acele etmeleri hususunda uyardı.

Türkiye İstatistik Kurumu  (TÜİK) verilerine göre Sivas’ta 2019’un Ocak-Kasım döneminde 8 bin 56  konut satıldığının altını çizen Çayır, “Aralık ayını da kattığımız zaman  ilimizde  geçtiğimiz yıl içerisinde 9 bin konut satıldığını söyleyebiliriz. Sivas’ta 2017 yılından beri bir konut stokumuz vardı. 20 bin civarında idi. 2019 yılına geldiğimizde konut stokunda ciddi erimeler oldu. Yeni imalat yapılmadığından dolayı stokta bulunan konutlar eridi. Piyasa araştırmalarımıza göre 2017 yılında 20 bin olan konut stoku sayısı ikinci el ve sıfır konutları da eklediğimizde 10 bin bandına geriledi. Dolayısıyla 2019’u Sivas’ta konut sektörünün eritildiği yıl olarak düşünebiliriz, imalatın yapılmadığı bir yıl olarak değerlendirebiliriz” dedi.

“İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN CANLANMASINI BEKLİYORUZ”

Sivas’ta 2019’da konut stokunun erimesinde kredi faizlerinin düşmesi ve tapu  harçlarındaki indirimlerin büyük etkisinin olduğunu kaydeden Çayır, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “Sivas’ta şu an emlak sektörü dengine oturdu. Beklentimiz inşaat yapılması yönünde. Yeni inşaat yapılırsa  piyasa biraz daha istediğimiz seviyeye yükselir.  Şu an geçmiş yıllardan kalan inşaatlarla devam ediyoruz. 2020’den beklentimiz inşaat sektörünün canlanması yönünde.”

“YATIRIM YAPACAKLAR ACELE ETMELİ”

İnşaat sektöründe girdi maliyetlerinin 2019’da çok arttığının altını çizen Başkan Çayır, bu artışın Sivas’ta henüz emlak fiyatlarına yansımadığını dile getirdi. Başkan Çayır, “Maliyetler çok arttı. Sıfır bina satışlarında 0,79'luk faiz oranı ile kredi imkanının da devreye girmesiyle sektör daha da canlanınca  fiyatlar gerçek değerine kesinlikle çıkacaktır. Bundan şüphemiz yok, kesin artacak. Sivas’ta özellikle 20 yaşın üstüne konutlara bir zam yansımadı. Sıfır özellikle rezidans dediğimiz konutlarda da çok cüzi miktarda artış oldu. Normalde rezidans bir dairenin fiyatının 750 bin lira olması gerekirken Sivas’ta şu anda 350-400 bin lira trendinde. Sivas’ta konut fiyatları atmadı. Şu anda fiyatlar çok uygun. Yatırım için en ideal dönem. Konut fiyatları ilerleyen aylarda artar. O nedenle yatırım yapacaklar acele etmeli. Her şeye zam geldi. 150-160 bin liraya bir araba zor alıyorsunuz ama Sivas’ta şu anda 100 bin liraya ev var. Bu böyle gitmeyecek, fiyatlar artacak” açıklamasında bulundu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER