2018 Buzağı yılı olacak

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın talimatı üzerine harekete geçen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri besicilere buza ölümlerinin önüne geçilmesi amacıyla eğitim veriliyor. Bu kapsamda ilk etapta ilimizde hayvancılıkla uğraşan 91 besiciye eğitim verildi. Eğitimlerle ülke genelinde yüzde 15 seviyesinde olan buza ölümleri yüzde 5’e düşürülecek.

2018 Buzağı yılı olacak

Mehmet TIRPAN

Sivas’ta buza kayıplarının önüne geçilmesi adına 91 besiciye eğitim verildi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen programda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2018 yılının Buzağı Kayıplarının Engellenmesi ve Hayvan Hastalıkları İle Mücadele Yılı olarak ilan edildiğinin altı çizildi. Buza hastalık ve ölümlerine ilişkin katılımcılara bilgi veren Veteriner Hekim Yüksel Kaya, “'Buzağı Hastalıkları ve Korunma Yöntemleri' ile ilgili sunumunda; Buzağı ölümlerinde yüzde 56 buzağı ishalleri ve sindirim sistemi problemleri, yüzde 23 solunum sistemi problemleri, yüzde 5 buzağılama problemleri, yüzde 16’sının diğer nedenlere bağlı” dedi.

Yapılan çalışmalarda kaliteli ve yeterli miktarda kolostrum (ağız sütü) alan buzağıların ilk üç ayda hayatta kalma oranının yüzde 95 iken yetersiz alanlarda bu oranın yüzde 30'a kadar düştüğü vurgulayan Kaya, “Buzağılara doğumdan sonraki 1-2 saatte biberonla 2 LT, 12 saat içerisinde 2 LT (mümkünse 4. Saatte) verildiği takdirde pasif bağışıklık sayesinde 3-4 aya kadar hastalıklardan koruyacaktır. Doğumdan sonraki ilk 28 günü kapsayan neonetal (Yenidoğan) buzağı kayıplarının olduğu süreçte, buzağı ölümlerinin bir kader olmadığı,  ölümlerin genelde kaliteli ağız sütünün (kolostrum) yeterli miktarda verilememesine, stres, kötü barınma koşulları, ortam hijyeninin yetersizliği sonucunda, yetiştiricilerimizin bilgisizliği ve ihmali neticesinde gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Kaya besicilerin sorularını yanıtladı.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 04:30

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER