“2 milyon ton kül köylerin üzerine yağıyor”

“2 milyon ton kül  köylerin üzerine yağıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Kangal Termik Santralinden çıkan kül atıklarının vahşi depolama şeklinde muhafaza edildiğini, 2 milyon ton külün bölgedeki köylerin, derelerin ve çayırların üzerine yağdını söyledi.

MEHMET TIRPAN

Kangal Termik Santralinden çıkan atıkların çeyreye açtığı zararlar nedeniyle tepkiler aldıklarını belirten Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Santrelden çıkan zehirli gaz ve kül atıklarını bölge halkının solumak zorunda kaldığını söyledi.

Kangal Termik Santral ve bölgedeki madenlerle ilgili rapor hazırladıklarını aktaran Karasu, “Kangal Termik Santralin hem filtreli bacası çalıştırılmıyor, hemde kömür atıkları vahşi bir şekilde depolanıyor. Yaklaşık 2 milyon ton kül o bölgede bulunan Hamal, Mağra ve diğer köylerin üzerine yağıyor. Çevre ve doğaya ciddi anlamda zarar veriyorlar” dedi.

Kangal’da Termik Santralinin bulunduğu bölgenin kendi köyüne de yakın olduğunu vurgulayan Karasu, “Biz hiçbir zaman yer altı kaynağımızın çıkarılmasına karşı değiliz. Tabiki yer altı zenginliklerimizin ülke ekonomisine kazandırılması gerekiyor. Fakat bunun yöntemini belirlememiz gerekiyor. Ya Afrika tipi yada Avrupa tipi madencilik yapacağız. Sömürgecilerin gelipte doğayı yok ettiği, insan hayatını ve çevreyi yok ettiği bir madenciliğe karşıyız. Ama şartlar yerine getirilir doğaya ve çevreye saygılı olunur ortada hiç bir sıkıntı olmaz yer altı zenginliklerimiz değerlendirilir. Biz buna karşı değiliz. Sivas meden şehri biz bunu biliyoruz ancak doğa ve insan hayatını dikkate almalıyız. 2 hafta önce Kangal Termik Santralde yaptığımız incelemelerde Termik Santralinin 3 bacasının iki bacasında filtre bulunmadığı 1 tanesinde filtre bulununduğunu fakat filtreli bacanında zaten çalıştırılmadığını tespit ettik. Bacaya filtre takılması zorunlu ancak çalıştırılması da oldukça önemli. Bunun da denetlenmesi gerekiyor. Özellikle filitreli bacanın gündüz saatlerinde çalıştırılmaması konusunda oldukça fazla şikayet var. Kangal Termik Santralinin başka bir sorunu daha var. Santralden çıkan küller vahşi depolama yapılıyor. Küller resmen doğaya bırakılıyor. Firma özelleştirildikten sonra bu vahşi depolama sorununu çözmek adına projelendirme çalışmaları yapacaklarını ifade etmelerine rağmen orada da gerekli çalışmayı yapmıyor. 17 Temmuz 2019 da aslında termik santrallerine 36 ay içinde filtre sistemlerinin takılması hakkı tanındı. Biz bu konuyu 15 Ekim 2019’da anayasa mahkemesine taşıdık. Sonra yeniden iktidar partisi 21 Kasım 2019 da Termik Santrellerine filitre takılma süresini uzatmak istedi. Bu konuda oldukça fazla tartışma yaşandı ve erteleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından veto edildi. Ancak 17 Temmuzda çıkan kanun teklifi halen geçerliliğini koruyor. Biz zaten bu konuyu Anayasa Mahkemesine taşımış durumdayız” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2019, 14:01

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER