180 bin dosya seri muhakeme kapsamına girecek

180 bin dosya seri  muhakeme kapsamına girecek

HABER MERKEZİ

Yargı reformunun 24 Ekim 2019 tarihinde yasalaşan ilk paketindeki düzenleme olan "Seri Muhakeme Usulü" Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı ve Sivas Barosu işbirliğinde düzenlenen seminerde anlatıldı.

Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Sivas Barosu Başkanı Hacı Yılmaz Demir ve Seri Muhakeme Usulü Bürosundan sorumlu Cumhuriyet Savcısı Halil Çalık tarafından avukatlara yönelik verilen bilgilendirme seminere ilgi oldukça fazlaydı.

Sivas Adliyesi Konferans salonunda gerçekleşen seminerde Seri muhakeme usulünde cumhuriyet savcısı ile şüpheli ve avukatının kabulüne bağlı olarak dosyalar hızlı bir şekilde sonuçlandırılacağı ifade edilirken bu uygulama sayesinde Cumhuriyet Savcılarının daha etkin olacağının ve mahkemelerin iş yükünün azalacağının altı çizildi.

Yeni usulle cumhuriyet savcısına belli başlı bazı suçlar için şüpheliye seri muhakeme teklif etme yetkisinin tanındığının belirtildiği seminerde şüpheli seri muhakemeyi kabul ederse temel cezadan indirim yapılacağı da ifade edildi.

Yaklaşık iki saat süren seminerin ardından soru cevap kısmı ile katılımcılar yeni usul ile alakalı müzakere etme fırsatı da buldu.


SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER