162 Adet Afet konutu yapılacak

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Nazif Ekinci, “2018 yılı içerisinde Zara ilçesinde 84 adet, Suşehri ilçemizde 45 adet, Koyulhisar Ortaköy bölgesinde 27 adet ve İmranlı’da 6 adet olmak üzere Afet Konutu yapımı işini 2018 yılı yatırım programına teklif ettik” dedi.

162 Adet Afet konutu yapılacak

Mehmet TIRPAN

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Nazif Ekinci, Gürün Şuğul Vadisinde yaşanan ölümlü olayların önüne geçilmesi için proje hazırladıklarını söyledi. O bölgede kaya düşme riski ve heyelan nedeniyle kazaların meydana geldiğini belirten Ekinci; “O bölgede istinat duvarı yapsak dahi kaya düşmelerinin ve heyelanın önüne geçmek mümkün değil. Kopan kayaların haricinde halen kopması muhtemel kayalar var. O bölge meskun mahal dışı olduğu için talep de bulunsak bile ekonomik noktada destek alamayız. Projelendirme noktasında çalışmalar var” dedi.

2017 yılında toplam 12 adet projeleri olduklarını ve 12 projenin 2 tanesinin 2018 yılına devrettiğini belirten Ekinci; “2018 yılı içerisinde Zara ilçesinde 84 adet, Suşehri ilçemizde 45 adet, Koyulhisar Ortaköy bölgesinde 27 adet ve İmranlı’da 6 adet olmak üzere Afet Konutu yapımı işini 2018 yılı yatırım programına teklif ettik. Bu konutlarda evleri kaya düşmesi riski ile karşı karşı olan vatandaşlar kalacak. Yine her şeyi hazır olan hizmet binası yapım işi vardı. Bunla ilgili Başbakan Yardımcımız diğer illere yapılacak olan 5 hizmet binasının içerisinde Sivas’ın da olduğunu söylediğini duyduk. 2017 yılında gerçekleştirmiş olduğumuz yatırımlardan 6 tanesi Afet önleyici tedbirlere yönelik çalışma yaptık. Zara Tuzlagözü gölü ve Gemerek Emin köydeki heyelan ve kaya düşmesi riskini bertaraf etmiş olduk. Belediyenin ve Özel İdaresi’nin herhangi afet veya acil durumda AFAD’dan yardım taleplerine yönelik yeni bir düzenleme getirildi. 5902 sayılı kanuna göre veya 4123 sayılı kanuna göre talep de bulunurlarken önceden kural 15 gün içerisinde meydana gelen afet olaylarını bildirmesi ve 15 gün dolmadan il valisinin imzası ile talep etmemiz gerekiyordu. Daha sonra yaklaşık maliyeti kendileri çıkarıyorlardı. Yeni düzenleme kapsamında talep 4123 sayılı kanuna göre yapılacaksa Karayolları, AFAD, İller Bankası ve İl Özel İdarelerinin teşviki ile komisyon kurulması karara bağlandı. İlimizde bu komisyonu kurduk. Bundan sonraki taleplerde yaklaşık maliyet komisyonca çıkarılacak. Acil yardım ödeneği adeta can suyu. Ödenek Maliye Bakanlığından karşılanacak” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2018, 05:25

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER