"15 ton atığı geri dönüştürebiliyoruz"

MEHMET TIRPAN

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nazım Yakut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan´ın himayelerinde gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesi´nde de son durum hakkında bilgi verdi.

İlçelerdeki atıkların toplanması noktasında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren İl Müdürü Yakut, “İlimizde günlük 120 ton atığın dönüşebilmesi gerekiyor. Şuan günlük 15 ton civarında atık geri dönüştürebiliyoruz. Yani yüzde 13’lük atığı dönüştürebiliyoruz“ dedi.

Ülkemizin en büyük çevre hareketi olan Sıfır Atık Projesini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan´ın himayelerinde ve Çevre Şehircilik Bakanlığının koordinesinde devam eden bir proje olduğunu ifade eden Yakut, “İlimiz merkezde 3 adet ve Şarkışla merkezde 1 adet geri dönüşüm toplama ve bertaraf etme tesisimiz bulunmakta. İl Müdürlüğü olarak 2018 ve 2019 yılında bu konuya ilişkin toplantılar yaptık. Şu anda süreç devam ediyor. Geçen hafta çıkan yönetmelikle ilk başta sosyal sorumluluk ile başlayan projemiz şu an kanuni zorunluluk haline gelmiş oldu.  Nüfusumuz her geçen gün artıyor. Sanayileşme, kentleşmeyle birlikte tüketim artıyor. Doğal kaynaklarla birlikte bu kaynaklar azalıyor. İlimizde günlük 650 ton civarında atık oluşuyor. Merkezde yaklaşık 400 ton civarında atık oluşuyor. Bunların yüzde 13´ünü dönüştürebiliyoruz. İlimiz merkezde 3 adet ve Şarkışla merkezde bu konuda dönüşüm ve toplama yapan tesisimiz bulunmaktadır. Özellikle ilçelerimizde şu sıkıntılar ile karşılaşıyoruz. İç mekân dediğimiz kutuların temininde ciddi sorunlar oluşuyor. Kurumlarımızın Sıfır Atık depolama alanları oluşturmaları belediyelerimiz tarafından toplanma sisteminin etkin bir şekilde kurulması gerekiyor.  Bir de atık getirme merkezlerinin acilen kurulması gerekiyor.  Yapılması gereken iç mekân kutularımızın gerek belediyelerimizin gerekse kurumlarımızın temin etmesi gerekiyor.  10 bin nüfuslu bir ilçede günlük 10 ton atık oluşuyor.  3 ton atık dönüşebiliyor. Aylık 90 bin liralık gibi bir ekonomik kazanç oluyor” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2019, 15:08

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12