102. yıl coşkuyla kutlanıyor

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresi'nin 102. yıl dönümü kentte coşkuyla kutlanmaya devam ediyor. Kutlamalara Sivaslıların yoğun katılım göstermesi bekleniyor.

102. yıl coşkuyla kutlanıyor

MEHMET TIRPAN

Milli Mücadele'nin mihenk taşı olan Sivas Kongresi'nin 102. yıl dönümü, Sivas'ta çeşitli programlarla kutlanmaya devam ediyor. Dolu dolu geçirilen 102. Yıl kutlama programı kapsamında bugün saat 10:00’da Atatürk Anıtına Çelenk sunulacak. 10:30’da ise Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından 4 Eylül 1919'da gerçekleştirilen Sivas Kongresi'ne ev sahipliği yapan, "manda ve himaye" fikrinin reddedilerek ulusal bağımsızlık düşüncesinin benimsendiği, ulusal kurtuluş mücadelesine ışık tutacak kararların alındığı Sivas Kongresi temsili olarak canlandırılacak. Saha sonra ise Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde 4 Eylül Marşı gösterimi ve günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak. Konuşmaların ardından Uluslararası Başarı kazanan Sporculara ödül verilerek Sivas Halayı gösterimi gerçekleştirilecek. Gösterilerin ardından 11:30’da Hamidiye Kültür Bahçesi, Millet Bahçesi, Tarihi Şehir Meydanı ve Osman Seçilmiş Mesire alanı üzerinde Muharip Uçak geçişi yapılacak. Kutlamalar 5-7 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Kutlamalara Sivaslıların yoğun katılım göstermesi bekleniyor.

SİVAS KONGRESİ SÜRECİ

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlattığı ulusal kurtuluş mücadelesini Amasya'dan sonra, 27 Haziran 1919'da 'güvenilir kent olarak gördüğü Sivas'a gelerek sürdürdü. Sivas'ta yapılan toplantıda ülkenin durumu görüşülerek en kısa zamanda kentte milli bir kongre yapılmasına karar verildi. Sivas'a 2 Eylül 1919 günü yeniden gelen ve 18 Aralık 1919'a kadar burada kalan Mustafa Kemal Paşa ve beraberindeki heyet tarafından 4 Eylül 1919 Perşembe günü saat 14.00'te bugünkü Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi binasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi yapıldı. 7 günlük çalışmayla Sivas Kongresi, devletin önündeki engelleri ortadan kaldırarak, halkı bir bütün halinde, çizdiği program doğrultusunda harekete geçirmeyi sağladı. Bu hareket, 9 Eylül 1922'de büyük bir zafere kapı açıp, 29 Ekim 1923'te ise Cumhuriyet'in ilanıyla taçlandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20